_

 Центральний державний історичний архів України, м.Київ
(ЦДІАК України)

Адреса: 03110, м. Київ-110,
вул. Солом'янська, 24
Тел./факс: (044) 275-30-02
E-mail: mail.cdiak@arch.gov.ua

11 липня 2017

Мініатюрні та малоформатні книжки з фондів ЦДІАК України

2017 року виповнюється 980 років від першої згадки у «Повісті минулих літ» бібліотеки князя Ярослава Мудрого. До цієї дати представляємо підбірку мініатюрних та малоформатних рукописних й друкованих книжок з фондів ЦДІАК України.

Для країн Європи і Америки під категорію мініатюрних книг підпадають видання розміром не більше ніж 76,2 × 76,2 мм (тобто 3 х 3 дюйми), для України і більшості країн СНД критерієм є розмір не більший за 100×100 мм; книжки розміром від 107×177 мм до 100×140 мм вважаються малоформатними.

Книжки малого розміру відомі ще з давніх часів, так у колекції архіву найдавнішими є рукописний молитовник XIV ст. та видання середини XVI ст. Згодом, наприкінці XVIІ – протягом XVІІI ст., завдяки розповсюдженню застосування менших за розміром шрифтів кількість видань мініатюрних та малоформатних книжок збільшилася.

Мініатюрні та малоформатні книжки цікаві також своїм оформленням – аркуші таких книжок часто бувають прикрашені гарними орнаментами і заставками (зокрема, в рукописному Євангелії початку XVIІ ст., написаному вірменською мовою, – кольоровими), також вони мають оригінальні обкладинки з коричневої, чорної або білої шкіри з тисненням і металевими застібками. Зустрічаються також дерев’яні обкладинки – наприклад, рукописний молитовник, написаний мовою геез (староабіссинською або староефіопською мовою) має обкладинку з дерев’яних дощечок, скріплених між собою; аркуші цієї книжки – з пергамену.

Більшість представлених книжок – це богослужбова література (молитовники, псалтир, євангеліє, ірмологіон), теологічні праці всесвітньовідомих отців церкви (“Сума теології” Фоми Аквінського), українських письменників-полемістів (“Казанье Кирилла, патриарха иерусалимского об антихристе” Стефана Зизанія), отців-єзуїтів (основи пасторальної теології Петера Бінсфельда, Франциска де Борджиа та ін.), праці з історії Стародавнього світу, зокрема про державу Олександра Македонського (Квинта Курція Руфа, Гнея Трога Помпея у викладі Марка Юніана Юстина), до історії Речі Посполитої часів королів Яна Собеського та Станіслава Лещинського (Єжи Даніеля Сейлера, Нарциса-Ахілла Сальванді), підручники, літературні й філософські твори (підручник з архітектури Джакомо Бароцци де Віньола, п’єси французького драматурга П’єра Корнеля, вірші представника “спілки гальских поетів” Йоганна Петера Уца, праці видатного французького просвітителя Жана-Жака Руссо).

Мініатюрність і малоформатність представлених книжок свідчить про високий рівень майстерності переписувачів і друкарів, художників і граверів, палітурників і майстрів з металу, всіх тих, хто долучився до видання цих маленьких, але виняткових у своїй красі та незвичайності творів літератури і мистецтва.

Ольга Вовк
начальник відділу давніх актівГоловна сторінка         Про архiв         Довідковий апарат         Звернення громадян         Контакти

Copyright © 2017 - ЦДІАК України
Всі права застережені