_

 Центральний державний історичний архів України, м.Київ
(ЦДІАК України)

Адреса: 03110, м. Київ-110,
вул. Солом'янська, 24
Тел./факс: (044) 275-30-02
E-mail: mail.cdiak@arch.gov.ua


Чарівна музика до Різдвяних свят

Микола Дмитрович Леонтович (1877-1921) – видатний український композитор, громадський діяч, хоровий диригент, педагог, автор обробок для хору класичних творів, понад 150 українських народних пісень («Пряля», «Козака несуть», «Дударик»), хорових пісень («Легенда», «Моя пісня», «Літні тони»), опери «На русалчин Великдень», духовних творів, методичних статей.

Народився М. Леонтович у присілку Монастирок біля с. Селевинці Брацлавського повіту Подільської губернії у сім’ї священика. Дитячі роки пройшли у с. Шершні біля Тиврова. Навчався у Шаргородському початковому духовному училищі, після закінчення якого вступив до Подільської духовної семінарії. У 1899 р. Леонтович йде працювати вчителем у Чуківську двокласну школу. Тут він організовує хор і невеличкий оркестр, які виконують популярні на той час твори російських та європейських композиторів, а також власні композиції. У Чукові Леонтович укладає свою «Першу збірку пісень з Полісся», яка так і залишилася в рукописі. «Друга збірка пісень з Полісся» (Київ, 1903 р.) стала першим виданням композитора, яке вийшло друком. У цій публікації презентуємо архівний документ з фондів ЦДІАК України про дозвіл на видання друком вказаної збірки.

Ім’я композитора стало відомим після прем’єрного виконання Київським університетським хором на Різдво 1916 року «Щедрика» в обробці М. Леонтовича. Це була вже четверта редакція пісні, що набула надзвичайної популярності. 5 жовтня 1921 р. композиція була представлена на концерті в Карнегі Холі в Нью-Йорку, а у 1936 р. американець українського походження Петро Вільховський створив англійську версію слів до цієї пісні під назвою «Carol of the Bells», і відтоді вона стає справжнім різдвяним гімном, який лунає у всьому світі.

Напередодні Великого Свята Різдва Христового пропонуємо послухати чарівну музику видатного композитора:

"Гаю, гаю, зелен розмаю"
(пісня зі «Збірки пісень з Поділля»)

Слухати на YouTube

Перший запис «Щедрика» (1922 р.)


Слухати на YouTube

Українська щедрівочка


Слухати на YouTube
Головна сторінка         Про архiв         Довідковий апарат         Часті питання         Контактна інформація

Copyright © 2018 - ЦДІАК України
Всі права застережені