_

 Центральний державний історичний архів України, м.Київ
(ЦДІАК України)

Адреса: 03110, м. Київ-110,
вул. Солом'янська, 24
Тел./факс: (044) 275-30-02
E-mail: mail.cdiak@arch.gov.ua


До 85-х роковин ГолодоморуЗ нагоди вшанування пам’яті жертв Голодомору 1932-1933 рр. в Україні презентуємо невелику добірку документів з особового фонду Скоропадських. До презентації включено статті про голод в Україні з періодичних видань країн Європи та Північної Америки, друковані видання, звернення Комітету допомоги голодуючим в Україні, очолюваному гетьманівною Єлизаветою Скоропадською.

Попри заходи радянської влади звістки про трагедію українського села проникали до цивілізованого світу. Носіями інформації були біженці з «більшовицького раю», закордонні робітники та журналісти, які перебували в СРСР і переконалися, як на практиці виглядала «соціалістична реконструкція» сільського господарства. Відомості про голод містилися також у листах голодуючих селян до родичів за кордоном, які потрапляли до редакцій газет. Звичайно, долею українців на «Великій Україні» особливо переймалась українська громадськість за кордоном СРСР.

Також до поширення відомостей про голод в Україні долучилась німецька преса, оскільки на півдні України були численні німецькі колонії, частина населення яких також загинула від голоду. Всі благодійні установи з'єдналися під проводом центральної організації «Bruеder in Not», ілюстративний матеріал якої вміщено до презентації.

Публікації про становище в Україні вміщувалися в британській, французькій, бельгійській, американській, чеській, польській, західноукраїнській пресі. Поширювалися заклики про організацію допомоги голодуючим та про необхідність політичного реагування.

Український поет Євген Маланюк, який темі Голодомору присвятив кілька страшних у своїй правдивості поезій, згодом написав такі рядки:


* * *
Та ти — не виграшка природи,
не примха лиш земних стихій —
ти не загинеш, мій народе,
пісняр, мудрець і гречкосій.

Бо вірю: судні дні недаром
твій чорний рай зняли пожаром
і пломінь слупами росте,
сполучуючи з небом степ.

І небо сходить на країну
крізь зойк заліз, крізь звіра рик,
крізь дим руїни — Україну
новий узріє чоловік.
Головна сторінка         Про архiв         Довідковий апарат         Часті питання         Контактна інформація

Copyright © 2018 - ЦДІАК України
Всі права застережені