_

 Центральний державний історичний архів України, м.Київ
(ЦДІАК України)

Адреса: 03110, м. Київ-110,
вул. Солом'янська, 24
Тел./факс: (044) 275-30-02
E-mail: mail.cdiak@arch.gov.ua


До 115-річчя від дня народження Данила Скоропадського

Вірю, що здорова національна стихія змете з нашого тіла й заразу московського большевизму,
а всі українські державники знайдуть шлях один до одного й, об’єднавшись під покровом одної керівної ідеї,
у творчім пориві здобудуть і відбудують нашу Україну.

Д. Скоропадський

Данило Павлович Скоропадський народився 31 січня (13 лютого) 1904 року у Санкт-Петербурзі, був нащадком одного з найстаріших та найвідоміших українських козацьких родів, що дав Україні багатьох визначних військових, державних і громадських діячів. Недарма своє ім’я Данило отримав на честь гетьмана Данила Апостола.

З дитинства Данило мав надзвичайно широке коло інтересів – від гри на скрипці та захоплення театром до конструювання та столярства. Він добре володів іноземними мовами, займався спортом, цікавився технікою.

На формування світогляду молодої людини, безумовно, вплинув приклад самовідданої праці батька – Павла Скоропадського – з розбудови незалежної України. Пізніше він згадував: «Мені було 14 років, коли в Києві я був свідком творення Української Держави. Тоді у мене це мало характер романтичного захоплення, але пізніше я усвідомив, що це справа великої історичної ваги, якій і я мушу служити».

Павло Скоропадський та його однодумці бачили в Данилові людину, яка змогла б очолити гетьманський рух, продовжити діяльність, спрямовану на відродження Української державності.

Після смерті батька у квітні 1945 року і закінчення Другої світової війни Данило фактично перебрав на себе функції провідника гетьманського руху. Заслуговує на повагу діяльність гетьманича, спрямована на допомогу українцям – в’язням концтаборів, робітникам, вивезеним для роботи на підприємствах Третього Рейху, інтернованим воякам УНА, які по закінченню Другої світової війни опинилися в Німеччині та Великій Британії. Він організував і очолив Союз українців Британії та брав активну участь у роботі Центрального українського допомогового бюро і Центрального представництва української еміграції в Німеччині. Разом з іншими представниками українських організацій у Великій Британії 1956 р. подав до британського уряду звернення про засудження тоталітарного режиму в СРСР та національне самовизначення українського народу.

Данило Скоропадський присвятив своє життя утвердженню Української державності, був патріотом й вірив у майбутнє свого народу. На надгробку гетьманича, що на лондонському цвинтарі Гемпстед, викарбовано напис: «Будую Україну для всіх і з усіма».

Документи фамільного фонду 1219, Скоропадські, дають нам уяву не тільки про політичну та громадську діяльність Данила Павловича, але й у першу чергу про нього, як про особистість – люблячого, чуйного сина, милого, турботливого брата. Привертає увагу атмосфера любові, турботи, довіри, яка панувала в цій родині. Презентовані нижче фотографії та листи до рідних є яскравими ілюстраціями насиченого життя щирого українського патріота, людини високої особистої культури, який, виконуючи заповіт батька, «непохитно, до кінця життя, стояв на чолі Гетьманського державного діла».


Головна сторінка         Про архiв         Довідковий апарат         Часті питання         Контактна інформація

Copyright © 2019 - ЦДІАК України
Всі права застережені