_

 Центральний державний історичний архів України, м.Київ
(ЦДІАК України)

Адреса: 03110, м. Київ-110,
вул. Солом'янська, 24
Тел./факс: (044) 275-30-02
E-mail: mail.cdiak@arch.gov.ua


До 100-річчя від дня народження Івана Лукича Бутича

Іван Лукич Бутич, відомий історик-джерелознавець, архівіст, археограф, народився 21 вересня 1919 року в с. Усівка (нині Пирятинського р-ну Полтавської області). Після закінчення у 1945 році історичного факультету Київського державного університету ім. Т. Г. Шевченка почав працювати у науково-видавничому відділі Архівного управління МВС УРСР, який й очолив у 1954 р. Саме під час роботи у відділі Іван Лукич започаткував серію археографічних видань (про Тараса Шевченка, Івана Франка, Лесю Українку), став одним з авторів збірників документів “Документи Богдана Хмельницького”, “Гайдамацький рух на Україні в XVIII ст.”. Багато років виконував обов'язки відповідального редактора журналу “Архіви України”, був одним з організаторів всеукраїнських наукових конференцій з архівознавства та інших спеціальних історичних дисциплін.

Протягом 20 років Іван Лукич працював у Головній редакції Української радянської енциклопедії, де за його участі побачили світ 26 томів “Історії міст і сіл Української РСР”, енциклопедичні довідники “Полтавщина”, “Чернігівщина”, “Київ”.

Від 1991 року І. Л. Бутич як провідний науковий співробітник Інституту української археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського НАН України знову повернувся до улюбленої справи - опрацювання та публікації першоджерел з історії України. Під його керівництвом було впорядковано тритомник “Кирило-Мефодіївське товариство”, двотомник “Щоденники О. Ф. Кістяківського”.

Проте найвизначніше місце в археографічному доробку І. Л. Бутича займає опублікування дипломатарію українських гетьманів. Іваном Лукичем були підготовлені та видані випуски універсалів Богдана Хмельницького, Івана Мазепи, українських гетьманів від Івана Виговського до Івана Самойловича. На жаль, йому не судилося реалізувати оприлюднення вже зібраних текстів універсалів Івана Скоропадського.


* * *


На вшанування пам'яті Івана Лукича Бутича, який був справжнім патріотом України, патріархом української архівістики та щирим другом нашого архіву, презентуємо добірку універсалів українських гетьманів з колекції ЦДІАК України, які, серед багатьох інших, опрацьовувалися Іваном Лукичем у читальному залі ЦДІАК України та увійшли до підготовлених ним археографічних видань.


Документи

Головна сторінка         Про архiв         Довідковий апарат         Часті питання         Контактна інформація

Copyright © 2019 - ЦДІАК України
Всі права застережені