_

 Центральний державний історичний архів України, м.Київ
(ЦДІАК України)

Адреса: 03110, м. Київ-110,
вул. Солом'янська, 24
Тел./факс: (044) 275-30-02
E-mail: mail.cdiak@arch.gov.ua“ДРУЖБА, ВІРА І ГІДНІСТЬ”: до біографії Національного героя Республіки Перу Михайла Скибицького.


Портрет М. Скибицького
роботи М. Сілви


Михайло Карлович Скибицький народився 1793 року в селі Корчівка Старокостянтинівського повіту Волинської губернії у шляхетській родині. Навчався в Петербурзі, де закінчив Інститут Корпусу інженерів шляхів сполучення та отримав звання інженера 3-го класу. Тоді ж він успадкував невеликий маєток в селі Веселий Кут у Таращанському повіті на Київщині.

Проте, не статок чи кар’єра цікавили юнака, ним володів дух пригод, і у 1824 році, отримавши дозвіл петербурзького генерал-губернатора М. А. Милорадовича та закордонний паспорт, він вирушив у далеку подорож.

Восени того ж року Михайло Скибицький дістався до Колумбійської Республіки, що контролювала землі сучасних Колумбії, Венесуели, Еквадору й Панами, де жителі іспанських колоній під командуванням Симона Болівара боролися за незалежність від метрополії. Михайло на честь родового герба “Роля” взяв псевдонім Мігель Рола і приєднався до повстанців.

9 грудня 1824 року перуанці, аргентинці, колумбійці, венесуельці, чилійці, європейські волонтери вийшли на плато Аякучо боротися проти королівських військ. Рішуча перемога принесла незалежність Перу і переломила на користь повстанців хід війни за свободу південноамериканських колоній.

У цьому бою Скибицький отримав поранення, а після бою був нагороджений медаллю “Бюст де Лібертадор” з рук Симона Болівара.

Документи свідчать про його стрімку військову кар’єру, яка закінчилася відставкою у званні підполковника інженерних військ у 1831 році.

Після смерті Симона Болівара доля перенесла Михайла Скибицького до Європи, де він отримав звістку від сім’ї і повернувся на батьківщину. Проте, у монархічній Російській імперії борців проти колоніалізму не шанували. Скибицький був затриманий, обшуканий і за указом Миколи I висланий до м. Вятка. Втім, як свідчать документи ЦДІАК України, у березні 1836 року він був повернутий до свого маєтку у с. Веселий Кут під нагляд поліції.

Прагнення до вільного життя змусило Михайла зробити спробу знову повернутися на американський континент. Він з підробленими документами втік з-під нагляду, проте знову був заарештований і майже у 54-річному віці вмирає у тюремній камері.

На згадку про видатного уродженця України на березі океану досі стоїть вила “Україна”, існують його приблизні розрахунки каналу, який слід було провести по сухопутному перешийку між Північною і Південною Америкою – теперішнього Панамського каналу, стоїть пам’ятник герою у м. Аякучо з написом “ДРУЖБА, ВІРА І ГІДНІСТЬ”, і зберігаються архівні документи, які ще чекають на своє поглиблене дослідження.Головна сторінка         Про архiв         Довідковий апарат         Часті питання         Контактна інформація

Copyright © 2019 - ЦДІАК України
Всі права застережені