_

 Центральний державний історичний архів України, м.Київ
(ЦДІАК України)

Адреса: 03110, м. Київ-110,
вул. Солом'янська, 24
Тел./факс: (044) 275-30-02
E-mail: mail.cdiak@arch.gov.ua“От оной опасной болезни найкрепчайшую, и недреманную, и зело строгую … иметь предосторожность…”

Протиепідемічні заходи в Україні в XVIII–ХІХ ст.

Епідемічні хвороби супроводжували людство протягом всієї історії. Кожного разу це були страшні (передусім, невиліковні через відсутність відповідних ліків) та великі за обсягом охоплення регіонів та кількістю загиблих епідемії, деякі з яких могли набувати рівня пандемій. Проте, оговтуючись від цих подій, людство виробило деякі правила, які дозволяли якщо не позбутися захворювання, то хоча б зменшити його розповсюдження та кількість летальних випадків. Найпростіші та найнадійніші з них – це протиепідемічні карантинні заходи у вигляді певних обмежень та заборон.

Територія Гетьманської України (а пізніше тих губерній, які входили під юрисдикцію Російської імперії) також зазнавала впливу епідемій та, відповідно, людських втрат. Але уряд шляхом впровадження карантинних заходів намагався запобігти поширенню “моровой язвы” чи “опасной болезни”: до різних цивільних, військових та духовних установ розсилалися повідомлення та постанови щодо запобігання та пильнування появи хворих чи з підозрою на захворювання, запроваджувалися спеціальні карантинні дома на прикордонних митницях і всі, хто прибував з-за кордону (незалежно від чину та посади), мусили витримати три тижні ізоляції на карантині та подальше лікарняне обстеження, вимагалося подання докладних відомостей про всі випадки зараження, розроблялися спеціальні заходи, спрямовані на запобігання повторній появі хвороб та впроваджувалась система штрафів за невиконання умов карантину та санітарно-гігієнічних правил.

Суворе дотримання цих правил та обмежень, покарання за недотримання протиепідемічних заходів та виконання умов карантину сприяли покращенню ситуації із захворюваннями у ХVІII–ХІХ століттях та поступово зводили дію епідемій нанівець.

Саме тому варто використати досвід наших попередників і перемогти сьогоденну пандемію COVІD–19.


Документи

Головна сторінка         Про архів         Довідковий апарат         Часті питання         Контакти

Copyright © 2020 - ЦДІАК України
Всі права застережені