_

 Центральний державний історичний архів України, м.Київ
(ЦДІАК України)

Тел./факс: (044) 275-30-02
E-mail: [email protected]


До дня народження Григорія Квітки-Основ’яненка

Метричні книги та сповідні розписи, що зберігаються в ЦДІАК України, є цінними джерелами, знаними в середовищі дослідників родоводів. Робота з ними нині займає левову частку робочого часу співробітників архіву. Гортаючи сторінки документів, архівісти знаходять записи про тих, хто залишив спадщину всім і кожному, – про визначних осіб минулого.

Село Основа (нині це територія м. Харкова) відоме своїм уродженцем Григорієм Федоровичем Квіткою, який увіковічнив його перш за все своїм псевдонімом Основ’яненко. Сам письменник не бажав зупинятися тільки на цьому і у “старовинному переказі” власного авторства “Заснування Харкова” оповів про заснування слободи Основа прародителем роду Квіток ще у першій половині XVII століття. Проте, за документальними свідченнями село Основа опинилося у володінні цього роду лише у 1713 році внаслідок придбання цих земель харківським полковником Григорієм Семеновичем Квіткою, прадідом класика, “від харківської полковниці Захаржевської” (док. 1). З іншого документу дізнаємося, що він, як типовий представник тодішньої старшини, відправляв своїх дітей на навчання до Києва та був знаним благодійником Церкви (док. 2).

У 1778 році (рік народження Григорія Федоровича) одним із власників села Основи був Федір Іванович Квітка, батько письменника (док. 3). На жаль, метричні книги місцевої церкви за цей рік не збереглися, але сім’ю в повному складі ми можемо побачити вже в сповідному розписі за 1790 рік.

Федір Іванович (у розписі позначений як колезький асесор, згодом матиме чин колезького радника) не займав таких значних посад, як його батько чи дід – слобідські полковники, та не був таким відомим публічним діячем, як його сини. Все ж Іван Вернет згадував про нього як про людину, що відзначалася “…щирістю характеру, рідкісною простотою звичаїв і мистецтвом жартома сказати прості істини…”. Федір Іванович також згадується як ктитор місцевої церкви Різдва св. Іоанна Предтечі, яку власним коштом відбудував після пожежі у 1780 році.

Його дружина Марія Василівна (в наведеному розписі помилково записана як Іванівна) походила зі слобідського старшинського роду Шидловських і за свідченнями сучасників відзначалася більш суворим характером, аніж її чоловік.

Старший син подружжя, Андрій Федорович, зробив солідну кар’єру на вищих щаблях імперської адміністрації. Він дослужився до чину таємного радника, мав звання сенатора, неодноразово займав посаду харківського губернського предводителя дворянства та був псковським губернатором.

Також у сповідному розписі записаний син Григорій, 10 років, який згодом стане “батьком української прози”, видатним драматургом й культурно громадським діячем та увійде до історії як Квітка-Основ’яненко.

Доньки Федора Івановича та Марії Василівни, за тогочасною нормою, для забезпечення статусу повинні були вдало вийти заміж. У наведеному документі вони ще носять батьківське прізвище, однак надалі їх варто шукати під іменами Параскева Булавинська, Єлизавета Смирницька та Марія Зарудна.

Останнім у розписі зазначений Ілля Іванович Квітка, дядько Основ’яненка. Він був одним із зачинателів історичного дослідження Слобожанщини, автором “Записки про слобідські полки з початку їх переселення до 1766 р.” (док. 4).

Про вищезгаданих осіб ми можемо дізнатися багато інформації і з інших джерел. Однак деякі представники родини Квіток, на жаль, не встигли залишити більше “слідів”. У метричній книзі за 1794 рік ми знаходимо запис про смерть одного з братів Григорія Квітки Основ’яненка, якому було лише 4 роки. Дитяча смертність в той час була звичною і для знатних родин, як от Квітки, і для простих селян. Така ситуація зберігалася аж до масового поширення досягнень медицини. Нині ця проблематика досліджується українськими істориками, зокрема із залученням джерел із нашого архіву (док. 5).


Головна сторінка         Про архів         Довідковий апарат         Часті питання         Контактна інформація

Copyright © 2020 - ЦДІАК України
Всі права застережені