_

 Центральний державний історичний архів України, м.Київ
(ЦДІАК України)

Адреса: 03110, м. Київ-110,
вул. Солом'янська, 24
Тел./факс: (044) 275-30-02
E-mail: mail.cdiak@arch.gov.uaЗ Києвом у серці

На відзначення Дня Києва презентуємо невелику добірку документів кінця ХІХ – початку ХХ століть з фондів ЦДІАК України, пов’язаних з деякими сторінками історії прадавнього і водночас вічно молодого міста.

Хочеться згадати Андрія-Фердінанда Краусса – одного з найбільш плідних і популярних архітекторів Києва, майстра так званої рядової забудови. Перші його споруди в Києві датовані 1880-ми роками, найактивніший період проектної та будівельної діяльності припадає на кінець 1890-х – початок 1900-х рр. А.-Ф. Краусс у Києві спорудив близько 100 житлових будинків (замок Річарда Левове Серце, садиба Шампаньєра та ін.) а також готелі “Пале-Рояль”, “Оріон”, “Ермітаж”. Зараз в історичній забудові міста (вулиці Велика Васильківська, Саксаганського, Шота Руставелі, Богдана Хмельницького та ін.) залишився 81 будинок, споруджений завдяки праці архітектора.

В добірці документів подано записи з метричних книг київської кірхи св. Катерини про народження і смерть А.-Ф. Краусса, а також план будинків, виконаний ще молодим майстром – техніком А.-Ф. Крауссом. Самі будинки не збереглися, зруйновані вибухами в 1941 р. Єдине, що від них залишилося – це креслення в архівних фондах.

Як не згадати про меценатів-благодійників Києва. Багато храмів, навчальних закладів, лікарень побудовано саме за кошти добродіїв, які хотіли зробити свій внесок у покращення життя киян. Майже все, що побудовано завдяки щиросердному бажанню благодійників допомогти бідним і всьому суспільству, й досі прикрашає місто своєю архітектурою, служить киянам інститутами, лікарнями, концертними залами, гімназіями.

Подано декілька документів про розвиток інфраструктури Києва: про електрифікацію міста, освітлення вулиць, приватних будинків, театру, влаштування електричного транспорту, про покращення покриття вулиць та перейменування неблагозвучних назв вулиць. Перша електростанція зі сховищем для мінерального палива розташовувалася в центрі міста поряд з приміщенням театру, що згоріло в лютому 1896 р. З документів видно, що і 110 років тому покриття доріг вимагало колосальних коштів, зусиль спеціалістів та проходження складної бюрократичної процедури.
Головна сторінка         Про архів         Довідковий апарат         Часті питання         Контактна інформація

Copyright © 2021 - ЦДІАК України
Всі права застережені