_

 Центральний державний історичний архів України, м.Київ
(ЦДІАК України)

Адреса: 03110, м. Київ-110,
вул. Солом'янська, 24
Тел./факс: (044) 275-30-02
E-mail: mail.cdiak@arch.gov.ua


Підбірка документів ЦДІАК України
про евакуацію Київського центрального архіву давніх актів до Саратова

До Міжнародного дня архівів

9 червня 2022 року українські архівісти в непростих умовах запеклої війни з російською федерацією відзначають Міжнародний день архівів. Обставини війни ще більше відтінюють важливість архівів як важливого осередку збереження історичної, сімейної пам’яті та формування національної ідентичності українців. На жаль, це вже третя велика війна на теренах нашої Батьківщини за дещо більше як сто років, яка загрожує знищенням архівних матеріалів. У зв’язку з цим доцільно згадати копітку працю архівних працівників зі збереження фондів Київського центрального архіву давніх актів у часи Першої світової війни.

Декілька слів про історичний контекст. Рік 1914-й і початок 1915-го були доволі сприятливими для армії Російської імперії, якій вдалося закріпитися в Галичині та захопити потужну Перемишльську фортецю. Однак в результаті Горлицького прориву (2 травня 1915 – 23 червня 1915) ці успіхи були знівельовані, а Київ у перспективі міг стати прифронтовим містом. У зв’язку з цим командувач Південно-Західного фронту генерал Микола Іванов ініціював евакуацію Київського університету св. Володимира, разом із Київським центральним архівом давніх актів, який як навчально-допоміжна установа функціонував при університеті з 1852 року. Наприкінці серпня 1915 року освітні заклади отримали директиву з вказівкою переміститися в міста, що перебувають не ближче як 300 верст до Дніпра. У зв’язку з цим восени Київський політехнічний інститут був евакуйований у Вороніж, а Київський університет св. Володимира з архівом давніх актів та Київський комерційний інститут перемістили в Саратов.

За спогадами директора архіву Віктора Романовського, при переїзді матеріали архіву ретельно укладалися у спеціальні ящики. Тільки під актові книги, із яких власне розпочинався наш архів, було виділено 317 ящиків (по 20 книг в кожному). На жаль, не була вивезена частина документів так зв. “присутственних місць” за ХVІІІ–ХІХ століття. Матеріали вантажили та відвозили до потягів. Перевезення документів у Саратов та розміщення їх в приміщенні місцевого університету контролював помічник завідувача архіву Андрій Шелухін, брат відомого правника та історика Сергія Шелухіна. Зрозуміло, що важкий переїзд, перебування на чужині та залучення працівників архіву до роботи в університетських комісіях не надто сприяли архівній роботі.

Стабілізація фронту переконувала керівництво університету й архіву в доцільності швидшого повернення в Київ. У листуванні багаторічного очільника архіву Івана Каманіна зі своїм заступником Андрієм Шелухіним за квітень-травень 1916-го відбито прагнення якомога швидшої реевакуації, небажання залишатися в Саратові ще на один навчальний рік.

У серпні 1916 року розпочалося перевезення архівних матеріалів, проте повноцінна наукова робота установи відновилася тільки в січні 1917-го, оскільки існувала потреба відремонтувати приміщення, розмістити документи в шафах тощо.

В підбірці представлені документи з ф. 856, Модзалевський Вадим Львович, та з ф. 871, Шелухін Андрій Петрович, які були виявлені провідними науковими співробітниками ЦДІАК України Лідією Сухих та Віктором Страшко. Всі, хто хоче детальніше ознайомитися з повнішим переліком документів, що висвітлюють історію ЦДІАК України в часи Першої світової війни та Української революції 1917–1921 років, радимо проглянути видання Київський Центральний архів давніх актів. 1852–1943: Збірник документів у двох томах. – Т. 1: 1852–1921. (К., 2002).

Віталій Крижанівський
провідний науковий співробітник відділу давніх актів
Центрального державного історичного архіву України, м. КиївГоловна сторінка         Про архiв         Довідковий апарат         Часті питання         Контактна інформація

Copyright © 2022 - ЦДІАК України
Всі права застережені