Центральний державний історичний архів України, м.Київ
(ЦДІАК України)

Тел./факс: (044) 275-30-02
E-mail: [email protected]

До уваги користувачів
НЕ ПРИЙМАЄТЬСЯ
електронна пошта, надіслана з доменів
@mail.ru, @mail.ua, @list.ru, @yandex.ru, @yandex.ua, @rambler.ru

Новини архіву Архів новин Архів у ЗМІ


 2024   2023   2022   2021   2020   2019   2018   2017   2016   2015   2014   2013   2012   2011   2010 29 березня 2024

Продовжується робота з наповнення е-ресурсу ЦДІАК України на платформі “Archium”.

До уваги науковців, дослідників історії України та широкого кола зацікавлених осіб, архів представляє цифрові копії 133 справ № 401-534 з 2 опису фонду 57, Генеральний опис Лівобережної України 1765–1769 рр. – документів, які є унікальним джерелом з історії економічно-соціального розвитку Гетьманщини другої половини XVIII ст. Перепис (знаний в історіографії як “Рум’янцевський перепис”) включав в себе докладні відомості по десяти полкам, й не лише особові відомості про родину (прізвище, ім’я, вік, стан здоров’я, іноді – місце та соціальний стан походження), але й детальне описання їх майна (наявність і кількість хат, будівель господарського призначення, наявність та кількість орної землі, сіножатей, лісів, млинів, пасік, винниць, а також худоби); також до всіх відомостей додавалися копії документів на право власності на землі та маєтності – копії купчих та дарчих записів, універсалів гетьманів, царських грамот тощо.
25 березня 2024

Продовжується робота з наповнення е-ресурсу ЦДІАК України на платформі “Archium”.

До уваги науковців, дослідників історії України та широкого кола зацікавлених осіб, архів представляє цифрові копії 100 справ № 301-400 з 2 опису фонду 57, Генеральний опис Лівобережної України 1765–1769 рр. – документів, які є унікальним джерелом з історії економічно-соціального розвитку Гетьманщини другої половини XVIII ст. Перепис (знаний в історіографії як “Рум’янцевський перепис”) включав в себе докладні відомості по десяти полкам, й не лише особові відомості про родину (прізвище, ім’я, вік, стан здоров’я, іноді – місце та соціальний стан походження), але й детальне описання їх майна (наявність і кількість хат, будівель господарського призначення, наявність та кількість орної землі, сіножатей, лісів, млинів, пасік, винниць, а також худоби); також до всіх відомостей додавалися копії документів на право власності на землі та маєтності – копії купчих та дарчих записів, універсалів гетьманів, царських грамот тощо.


22 березня 2024

Продовжується робота з наповнення е-ресурсу ЦДІАК України на платформі “Archium”.

До уваги науковців, дослідників історії України та широкого кола зацікавлених осіб, архів представляє цифрові копії 100 справ № 200-300 з 2 опису фонду 57, Генеральний опис Лівобережної України 1765–1769 рр. – документів, які є унікальним джерелом з історії економічно-соціального розвитку Гетьманщини другої половини XVIII ст. Перепис (знаний в історіографії як “Рум’янцевський перепис”) включав в себе докладні відомості по десяти полкам, й не лише особові відомості про родину (прізвище, ім’я, вік, стан здоров’я, іноді – місце та соціальний стан походження), але й детальне описання їх майна (наявність і кількість хат, будівель господарського призначення, наявність та кількість орної землі, сіножатей, лісів, млинів, пасік, винниць, а також худоби); також до всіх відомостей додавалися копії документів на право власності на землі та маєтності – копії купчих та дарчих записів, універсалів гетьманів, царських грамот тощо.


18 березня 2024

Продовжується робота з наповнення е-ресурсу ЦДІАК України на платформі “Archium”.

До уваги науковців, дослідників історії України та широкого кола зацікавлених осіб, архів представляє цифрові копії 100 справ № 101-199 з 2 опису фонду 57, Генеральний опис Лівобережної України 1765–1769 рр. – документів, які є унікальним джерелом з історії економічно-соціального розвитку Гетьманщини другої половини XVIII ст. Перепис (знаний в історіографії як “Рум’янцевський перепис”) включав в себе докладні відомості по десяти полкам, й не лише особові відомості про родину (прізвище, ім’я, вік, стан здоров’я, іноді – місце та соціальний стан походження), але й детальне описання їх майна (наявність і кількість хат, будівель господарського призначення, наявність та кількість орної землі, сіножатей, лісів, млинів, пасік, винниць, а також худоби); також до всіх відомостей додавалися копії документів на право власності на землі та маєтності – копії купчих та дарчих записів, універсалів гетьманів, царських грамот тощо.


15 березня 2024

Продовжується робота з наповнення е-ресурсу ЦДІАК України на платформі “Archium”.

До уваги науковців, дослідників історії України та широкого кола зацікавлених осіб, архів представляє цифрові копії 100 справ № 1-100 з 2 опису фонду 57, Генеральний опис Лівобережної України 1765–1769 рр. – документів, які є унікальним джерелом з історії економічно-соціального розвитку Гетьманщини другої половини XVIII ст. Перепис (знаний в історіографії як “Рум’янцевський перепис”) включав в себе докладні відомості по десяти полкам, й не лише особові відомості про родину (прізвище, ім’я, вік, стан здоров’я, іноді – місце та соціальний стан походження), але й детальне описання їх майна (наявність і кількість хат, будівель господарського призначення, наявність та кількість орної землі, сіножатей, лісів, млинів, пасік, винниць, а також худоби); також до всіх відомостей додавалися копії документів на право власності на землі та маєтності – копії купчих та дарчих записів, універсалів гетьманів, царських грамот тощо.


14 березня 2024

Вашій увазі пропонуємо презентацію-звіт про роботу ЦДІАК України у 2023 році та пріоритети на 2024 рік.


14 березня 2024

14 березня 2024 року відбулося розширене засідання колегії Центрального державного історичного архіву України, м. Київ за участі членів колегії та працівників архіву.

Участь у засіданні колегії взяли також начальник управління Цифрової трансформації Державної архівної служби України Дмитро Бородін; д.і.н., професор, завідувач відділу актової археографії Інституту української археографії та джерелознавства імені М.С. Грушевського НАН України Віктор Брехуненко; д.і.н., професор, провідний науковий співробітник відділу історії міжнародних відносин та зовнішньої політики України Інституту історії України НАН України Ірина Матяш; д.і.н., професор, завідувач кафедри архівознавства та спеціальних галузей історичної науки історичного факультету Київського національного університету імені Т. Шевченка Марина Палієнко.

Директор Центрального державного історичного архіву України, м. Київ Ярослав Файзулін у своїй доповіді представив звіт про діяльність архіву в 2023 році та пріоритетні завдання на 2024 рік.
11 березня 2024

Продовжується робота з наповнення е-ресурсу ЦДІАК України на платформі “Archium”.

До уваги науковців, дослідників історії України та широкого кола зацікавлених осіб, архів представляє цифрові копії 31 справа № 424-451 з 1 опису фонду 57, Генеральний опис Лівобережної України 1765–1769 рр. – документів, які є унікальним джерелом з історії економічно-соціального розвитку Гетьманщини другої половини XVIII ст. Перепис (знаний в історіографії як “Рум’янцевський перепис”) включав в себе докладні відомості по десяти полкам, й не лише особові відомості про родину (прізвище, ім’я, вік, стан здоров’я, іноді – місце та соціальний стан походження), але й детальне описання їх майна (наявність і кількість хат, будівель господарського призначення, наявність та кількість орної землі, сіножатей, лісів, млинів, пасік, винниць, а також худоби); також до всіх відомостей додавалися копії документів на право власності на землі та маєтності – копії купчих та дарчих записів, універсалів гетьманів, царських грамот тощо.


8 березня 2024

Продовжується робота з наповнення е-ресурсу ЦДІАК України на платформі “Archium”.

До уваги науковців, дослідників історії України та широкого кола зацікавлених осіб, архів представляє цифрові копії 35 справ № 388-423 з 1 опису фонду 57, Генеральний опис Лівобережної України 1765–1769 рр. – документів, які є унікальним джерелом з історії економічно-соціального розвитку Гетьманщини другої половини XVIII ст. Перепис (знаний в історіографії як “Рум’янцевський перепис”) включав в себе докладні відомості по десяти полкам, й не лише особові відомості про родину (прізвище, ім’я, вік, стан здоров’я, іноді – місце та соціальний стан походження), але й детальне описання їх майна (наявність і кількість хат, будівель господарського призначення, наявність та кількість орної землі, сіножатей, лісів, млинів, пасік, винниць, а також худоби); також до всіх відомостей додавалися копії документів на право власності на землі та маєтності – копії купчих та дарчих записів, універсалів гетьманів, царських грамот тощо.


4 березня 2024

Продовжується робота з наповнення е-ресурсу ЦДІАК України на платформі “Archium”.

До уваги науковців, дослідників історії України та широкого кола зацікавлених осіб, архів представляє цифрові копії 35 справ № 353-387 з 1 опису фонду 57, Генеральний опис Лівобережної України 1765–1769 рр. – документів, які є унікальним джерелом з історії економічно-соціального розвитку Гетьманщини другої половини XVIII ст. Перепис (знаний в історіографії як “Рум’янцевський перепис”) включав в себе докладні відомості по десяти полкам, й не лише особові відомості про родину (прізвище, ім’я, вік, стан здоров’я, іноді – місце та соціальний стан походження), але й детальне описання їх майна (наявність і кількість хат, будівель господарського призначення, наявність та кількість орної землі, сіножатей, лісів, млинів, пасік, винниць, а також худоби); також до всіх відомостей додавалися копії документів на право власності на землі та маєтності – копії купчих та дарчих записів, універсалів гетьманів, царських грамот тощо.


1 березня 2024

Продовжується робота з наповнення е-ресурсу ЦДІАК України на платформі “Archium”.

До уваги науковців, дослідників історії України та широкого кола зацікавлених осіб, архів представляє цифрові копії 30 справ № 321-352 з 1 опису фонду 57, Генеральний опис Лівобережної України 1765–1769 рр. – документів, які є унікальним джерелом з історії економічно-соціального розвитку Гетьманщини другої половини XVIII ст. Перепис (знаний в історіографії як “Рум’янцевський перепис”) включав в себе докладні відомості по десяти полкам, й не лише особові відомості про родину (прізвище, ім’я, вік, стан здоров’я, іноді – місце та соціальний стан походження), але й детальне описання їх майна (наявність і кількість хат, будівель господарського призначення, наявність та кількість орної землі, сіножатей, лісів, млинів, пасік, винниць, а також худоби); також до всіх відомостей додавалися копії документів на право власності на землі та маєтності – копії купчих та дарчих записів, універсалів гетьманів, царських грамот тощо.


29 лютого 2024На сайті ЦДІАК України презентовано документальну онлайн виставку до 190-річчя з дня народження Володимира Боніфатійовича Антоновича.

Детальніше

27 лютого 2024

Обмін досвідом між українськими і шведськими архівістами та музейниками

Із 13 до 20 лютого 2024 р. директор Центрального державного історичного архіву України, м. Київ Ярослав Файзулін у складі української делегації взяв участь у відкритті міжнародної музейної виставки «Перехрестя: Швеція – Україна (1000 років)» та заходах із обміну досвідом між українськими і шведськими архівістами й музейниками у м. Стокгольм (Швеція).

Міжнародна музейна виставка «Перехрестя: Швеція – Україна (1000 років)» - це один із наймасштабніших виставкових проєктів часів незалежності України. Її авторами є генеральний директор Національного музею історії України у Другій світовій війні Юрій Савчук та генеральна директорка Музею шведської армії Гелен Ронлунд. Організаторами – Національний музей історії України у Другій світовій війні, Національні шведські музеї військової історії та Національні архіви Швеції. В експозиції представлено унікальні артефакти із майже 30 музеїв, архівів і бібліотек України та Швеції.

Відкриття музейної виставки «Перехрестя: Швеція – Україна (1000 років)» відбулося 15 лютого 2024 р. у Музеї шведської армії (Armémuseum, м. Стокгольм). Відкривав виставку Король Швеції Карл ХVI Ґустав у присутності Королеви Швеції Сільвії. У форматі відеозвернення до заходу долучився Президент України Володимир Зеленський. У своїй промові він навів приклади багаторічної співпраці двох європейських країн і наголосив на важливості побудови сьогодні міцних альянсів задля мирного майбутнього.

Виставка «Перехрестя: Швеція – Україна (1000 років)» висвітлює багатовимірні україно-шведські взаємини від доби вікінгів до сучасності і складається з чотирьох експозиційних розділів, які відображають українсько-шведські відносини упродовж тисячоліття: «Доба вікінгів», «Козацька доба», «Українсько-шведські культурні меридіани» та «Період повномасштабного російського вторгнення». Центральний державний історичний архів України, м. Київ підготував перелік документів, що зберігаються в фондах архіву і відображають історію українсько-шведських відносин: донесення судді Олексія Турянського на Дмитра Куницького із згадками про розорення м. Зінькова під час наступу шведських військ від 18 січня 1714 р.; донесення борисівського мешканця Якова Стефанова на полковника Івана Левенця із скаргою про втрату майна під час шведської «баталії» від 1716 р. (містить згадки про дії шведських військ на території України), а також виготовив копії листування між українським і шведським істориками Михайлом Грушевським і Альфредом Єнсеним за 1909-1913 рр.

Під час перебування в Стокгольмі директор ЦДІАК України Ярослав Файзулін взяв участь у візиті до нового сховища для артефактів у Музеї шведської армії (Арландастад), зустрічі з представниками Wikimedia Швеція, круглому столі «Міжнародна співпраця на ниві культурної спадщини – регулювання та практики у Швеції в порівнянні з Україною (закони Швеції про архіви та музеї, державні гарантії та ін.) інших заходах.

Автори фото: Marina Trattner, Maksim Blakitny, Тетяна Самсонюк
27 лютого 2024З нагоди 140-річного ювілею від дня народження видатного історика, археолога та архівіста Наталі Полонської-Василенко презентуємо невеличку підбірку документів (фотографій, листів та газетних статей з нагоди ювілею) з життя Наталі Полонської-Василенко на еміграції (з її листування з донькою останнього гетьмана України Павла Скоропадського – Єлисаветою Скоропадською –Кужим), яке свідчить про її сумління, завзятість та беззаперечну відданість своїй справі.

Детальніше
26 лютого 2024

Продовжується робота з наповнення е-ресурсу ЦДІАК України на платформі “Archium”.

До уваги науковців, дослідників історії України та широкого кола зацікавлених осіб, архів представляє цифрові копії 30 справ № 289-320 з 1 опису фонду 57, Генеральний опис Лівобережної України 1765–1769 рр. – документів, які є унікальним джерелом з історії економічно-соціального розвитку Гетьманщини другої половини XVIII ст. Перепис (знаний в історіографії як “Рум’янцевський перепис”) включав в себе докладні відомості по десяти полкам, й не лише особові відомості про родину (прізвище, ім’я, вік, стан здоров’я, іноді – місце та соціальний стан походження), але й детальне описання їх майна (наявність і кількість хат, будівель господарського призначення, наявність та кількість орної землі, сіножатей, лісів, млинів, пасік, винниць, а також худоби); також до всіх відомостей додавалися копії документів на право власності на землі та маєтності – копії купчих та дарчих записів, універсалів гетьманів, царських грамот тощо.


23 лютого 2024

Продовжується робота з наповнення е-ресурсу ЦДІАК України на платформі “Archium”.

До уваги науковців, дослідників історії України та широкого кола зацікавлених осіб, архів представляє цифрові копії 30 справ № 259-288 з 1 опису фонду 57, Генеральний опис Лівобережної України 1765–1769 рр. – документів, які є унікальним джерелом з історії економічно-соціального розвитку Гетьманщини другої половини XVIII ст. Перепис (знаний в історіографії як “Рум’янцевський перепис”) включав в себе докладні відомості по десяти полкам, й не лише особові відомості про родину (прізвище, ім’я, вік, стан здоров’я, іноді – місце та соціальний стан походження), але й детальне описання їх майна (наявність і кількість хат, будівель господарського призначення, наявність та кількість орної землі, сіножатей, лісів, млинів, пасік, винниць, а також худоби); також до всіх відомостей додавалися копії документів на право власності на землі та маєтності – копії купчих та дарчих записів, універсалів гетьманів, царських грамот тощо.


22 лютого 2024

21 лютого 2024 р. в Музеї видатних діячів української культури відбулося відкриття виставки «Українська книга в Бахмуті» за участі Голова Укрдержархіву Анатолія Хромова та першого заступника Голови Тетяни Шевченко.

Виставка присвячена українському поетові, уродженцю Донеччини Миколі Чернявському. Микола Чернявський (1868-1938) - український поет, народився в с. Торська Олексіївка Бахмутського повіту Катеринославської губернії. Творчість митця поціновували Іван Франко та Михайло Грушевський, а Микола Зеров зараховував його до літераторів, що визначали український поетичний вектор поряд із Лесею Українкою, Агатангелом Кримським і Михайлом Коцюбинським. У 1898 р. опублікував у Бахмуті першу українську поетичну збірку «Донецькі сонети».

У виставці «Українська книга в Бахмуті» представлені цифрові копії документів із фондів Центрального державного історичного архіву України, м. Київ, такі як Лист М. Чернявського до М. Грушевського про збірку оповідань, Лист до М. Сумцова про збірку віршів «Зорі», Розпорядження Головного управління у справах друку та Київського окремого цензора про заборону і дозвіл видання рукописів М. Чернявського.


21 лютого 2024

21 лютого 2024 року Центральний державний історичний архів України, м. Київ, у рамках співробітництва з Історико-меморіальним музеєм Михайла Грушевського (філія Музею історії міста Києва), взяв участь презентації англомовного перекладу «Історії України-Руси», здійсненого Центром досліджень історії України імені Петра Яцика при Канадському інституті українських студій Університету Альберти. Під час заходу були представлені оригінали документів, що зберігаються в архівній установі - окремі томи фундаментальної праці видатного українського історика Михайла Грушевського «Історія України-Руси» ( фонд 1235 «Грушевські», оп. 1, спр. № 128, 135, 136, 137, 138, 139).

Директор ЦДІАК України Ярослав Файзулін під час виступу розповів про історію надходження, кількісний склад і короткий зміст документів зазначеного фонду.

Захід відбувся за участі першої леді України Олени Зеленської, представників Міністерства закордонних справ України, Міністерства освіти і науки України, Посольства Канади в Україні, освітніх та наукових інституцій України, Канади США, Історико-меморіального музею Михайла Грушевського у Будинку Митрополита на території Національного заповідника «Софія Київська».


19 лютого 2024

Продовжується робота з наповнення е-ресурсу ЦДІАК України на платформі “Archium”.

До уваги науковців, дослідників історії України та широкого кола зацікавлених осіб, архів представляє цифрові копії 30 справ № 229-258 з 1 опису фонду 57, Генеральний опис Лівобережної України 1765–1769 рр. – документів, які є унікальним джерелом з історії економічно-соціального розвитку Гетьманщини другої половини XVIII ст. Перепис (знаний в історіографії як “Рум’янцевський перепис”) включав в себе докладні відомості по десяти полкам, й не лише особові відомості про родину (прізвище, ім’я, вік, стан здоров’я, іноді – місце та соціальний стан походження), але й детальне описання їх майна (наявність і кількість хат, будівель господарського призначення, наявність та кількість орної землі, сіножатей, лісів, млинів, пасік, винниць, а також худоби); також до всіх відомостей додавалися копії документів на право власності на землі та маєтності – копії купчих та дарчих записів, універсалів гетьманів, царських грамот тощо.


16 лютого 2024

Продовжується робота з наповнення е-ресурсу ЦДІАК України на платформі “Archium”.

До уваги науковців, дослідників історії України та широкого кола зацікавлених осіб, архів представляє цифрові копії 30 справ № 198-228 з 1 опису фонду 57, Генеральний опис Лівобережної України 1765–1769 рр. – документів, які є унікальним джерелом з історії економічно-соціального розвитку Гетьманщини другої половини XVIII ст. Перепис (знаний в історіографії як “Рум’янцевський перепис”) включав в себе докладні відомості по десяти полкам, й не лише особові відомості про родину (прізвище, ім’я, вік, стан здоров’я, іноді – місце та соціальний стан походження), але й детальне описання їх майна (наявність і кількість хат, будівель господарського призначення, наявність та кількість орної землі, сіножатей, лісів, млинів, пасік, винниць, а також худоби); також до всіх відомостей додавалися копії документів на право власності на землі та маєтності – копії купчих та дарчих записів, універсалів гетьманів, царських грамот тощо.


13 лютого 2024

Продовжується робота з наповнення е-ресурсу ЦДІАК України на платформі “Archium”.

До уваги науковців, дослідників історії України та широкого кола зацікавлених осіб, архів представляє цифрові копії 30 справ № 168-197 з 1 опису фонду 57, Генеральний опис Лівобережної України 1765–1769 рр. – документів, які є унікальним джерелом з історії економічно-соціального розвитку Гетьманщини другої половини XVIII ст. Перепис (знаний в історіографії як “Рум’янцевський перепис”) включав в себе докладні відомості по десяти полкам, й не лише особові відомості про родину (прізвище, ім’я, вік, стан здоров’я, іноді – місце та соціальний стан походження), але й детальне описання їх майна (наявність і кількість хат, будівель господарського призначення, наявність та кількість орної землі, сіножатей, лісів, млинів, пасік, винниць, а також худоби); також до всіх відомостей додавалися копії документів на право власності на землі та маєтності – копії купчих та дарчих записів, універсалів гетьманів, царських грамот тощо.


8 лютого 2024

6 лютого 2024 року закінчилась земна дорога колишнього співробітника нашого архіву Петра Петровича Найденка – людини з надзвичайно добрим серцем. Життєвий шлях Петра Петровича не був простим, однак його врівноваженість, доброта і здатність до навчання допомогли вибрати ту стежину, якою він йшов весь час.

Народився Петро Петрович 2 січня 1951 року у селищі Клавдієво Бородянського району Київської області, де проживав разом з мамою Євгенією Матвіївною. Маючи природні здібності до каліграфічного писання після закінчення школи чотири роки працював креслярем і оформлювачем в Тресті Київоргтехбуд Міністерства промислового будівництва УРСР. Однак, своє справжнє покликання він знайшов в історії та архівістиці – вступив до університету ім. Тараса Шевченка на історичний факультет. Студентом Петро Петрович був сумлінним і допитливим, тому закінчив університет з відзнакою.

1 серпня 1978 року почалось архівне життя Петра Петровича Найденка – чотири роки роботи в Київському обласному державному архіві (Державний архів Київської області) та 28 років життя і роботи у великій і дружній родині тоді ще Центрального державного історичного архіву УРСР, а нині Центрального державного історичного архіву України, м. Київ. Майже три десятиліття Петро Петрович пропрацював в одному відділі – використання інформації документів (інформації, публікації, наукового використання документів; публікації та використання документів). Обіймав посади архівіста, археографа, старшого і провідного наукового співробітника, був державним службовцем.

Неквапливий, поміркований співробітник роботу виконував прискіпливо, детально – виконував запити, готував виставки документів, писав статті, приймав участь у підготовці збірників документів. Не зважаючи на його небагатослівність усі колеги знали про його тверді переконання, які він непохитно обстоював.

Основні роки роботи Петра Петровича припали на докомп’ютерну «еру», коли довідки писали руками на відповідних бланках. Звичайно, це було складно і незручно, але довідки Петра Петровича були бездоганні – написані рівнесеньким каліграфічним почерком. Він був справжнім архівістом, доброю і порядною людиною. Крім того, завдяки його піклуванню вижило багато покинутих та безхатніх тварин, яких він годував зі своєї скромної пенсії. Давайте запам’ятаємо його таким.
8 лютого 2024

Продовжується робота з наповнення е-ресурсу ЦДІАК України на платформі “Archium”.

До уваги науковців, дослідників історії України та широкого кола зацікавлених осіб, архів представляє цифрові копії 20 справ № 148-167 з 1 опису фонду 57, Генеральний опис Лівобережної України 1765–1769 рр. – документів, які є унікальним джерелом з історії економічно-соціального розвитку Гетьманщини другої половини XVIII ст. Перепис (знаний в історіографії як “Рум’янцевський перепис”) включав в себе докладні відомості по десяти полкам, й не лише особові відомості про родину (прізвище, ім’я, вік, стан здоров’я, іноді – місце та соціальний стан походження), але й детальне описання їх майна (наявність і кількість хат, будівель господарського призначення, наявність та кількість орної землі, сіножатей, лісів, млинів, пасік, винниць, а також худоби); також до всіх відомостей додавалися копії документів на право власності на землі та маєтності – копії купчих та дарчих записів, універсалів гетьманів, царських грамот тощо.


7 лютого 2024

Що малювали Потоцькі?

Потоцькі – один із найдавніших і найвідоміших українсько-польських шляхетських родів.

Перші згадки про Потоцьких датовані серединою XIII століття, але найбільшого розквіту рід набув у XVII-XIX століттях. Володіючи сотнями сіл і десятками міст й містечок у Правобережній Україні та Галичині.

В Центральному державному історичному архіві України, м. Київ зберігається один із найбільших фамільних фондів Потоцьких, налічує 6450 архівних справ. В одній із них, під назвою «Малюнки Станіслава», ми бачимо унікальні малюнки, зроблені представниками Потоцьких. Очевидно не тільки Станіславом.

Більшість із них виконані простим олівцем і відображають зовнішній вигляд і повсякдення Потоцьких. Це портрети окремих осіб, зображення духовенства, військових, сімейних пар. Деякі підписані французькою мовою. Ці малюнки є унікальним джерелом, яке передає «всесвіт» Потоцьких і атмосферу епохи в якій їм довелося жити.

Запрошуємо до знайомства!


5 лютого 2024

Продовжується робота з наповнення е-ресурсу ЦДІАК України на платформі “Archium”.

До уваги науковців, дослідників історії України та широкого кола зацікавлених осіб, архів представляє цифрові копії 15 справ № 133-147 з 1 опису фонду 57, Генеральний опис Лівобережної України 1765–1769 рр. – документів, які є унікальним джерелом з історії економічно-соціального розвитку Гетьманщини другої половини XVIII ст. Перепис (знаний в історіографії як “Рум’янцевський перепис”) включав в себе докладні відомості по десяти полкам, й не лише особові відомості про родину (прізвище, ім’я, вік, стан здоров’я, іноді – місце та соціальний стан походження), але й детальне описання їх майна (наявність і кількість хат, будівель господарського призначення, наявність та кількість орної землі, сіножатей, лісів, млинів, пасік, винниць, а також худоби); також до всіх відомостей додавалися копії документів на право власності на землі та маєтності – копії купчих та дарчих записів, універсалів гетьманів, царських грамот тощо.


1 лютого 2024

Продовжується робота з наповнення е-ресурсу ЦДІАК України на платформі “Archium”.

До уваги науковців, дослідників історії України та широкого кола зацікавлених осіб, архів представляє цифрові копії 15 справ № 118-132 з 1 опису фонду 57, Генеральний опис Лівобережної України 1765–1769 рр. – документів, які є унікальним джерелом з історії економічно-соціального розвитку Гетьманщини другої половини XVIII ст. Перепис (знаний в історіографії як “Рум’янцевський перепис”) включав в себе докладні відомості по десяти полкам, й не лише особові відомості про родину (прізвище, ім’я, вік, стан здоров’я, іноді – місце та соціальний стан походження), але й детальне описання їх майна (наявність і кількість хат, будівель господарського призначення, наявність та кількість орної землі, сіножатей, лісів, млинів, пасік, винниць, а також худоби); також до всіх відомостей додавалися копії документів на право власності на землі та маєтності – копії купчих та дарчих записів, універсалів гетьманів, царських грамот тощо.


30 січня 2024


На сайті ЦДІАК України презентовано документальну виставку до 175-річчя із дня народження Богдана Івановича Ханенка.

Детальніше


29 січня 2024

Продовжується робота з наповнення е-ресурсу ЦДІАК України на платформі “Archium”.

До уваги науковців, дослідників історії України та широкого кола зацікавлених осіб, архів представляє цифрові копії 15 справ № 103-117 з 1 опису фонду 57, Генеральний опис Лівобережної України 1765–1769 рр. – документів, які є унікальним джерелом з історії економічно-соціального розвитку Гетьманщини другої половини XVIII ст. Перепис (знаний в історіографії як “Рум’янцевський перепис”) включав в себе докладні відомості по десяти полкам, й не лише особові відомості про родину (прізвище, ім’я, вік, стан здоров’я, іноді – місце та соціальний стан походження), але й детальне описання їх майна (наявність і кількість хат, будівель господарського призначення, наявність та кількість орної землі, сіножатей, лісів, млинів, пасік, винниць, а також худоби); також до всіх відомостей додавалися копії документів на право власності на землі та маєтності – копії купчих та дарчих записів, універсалів гетьманів, царських грамот тощо.


26 січня 2024

Продовжується робота з наповнення е-ресурсу ЦДІАК України на платформі “Archium”.

До уваги науковців, дослідників історії України та широкого кола зацікавлених осіб, архів представляє цифрові копії 15 справ № 28, 45-47, 52, 93-102 з 1 опису фонду 57, Генеральний опис Лівобережної України 1765–1769 рр. – документів, які є унікальним джерелом з історії економічно-соціального розвитку Гетьманщини другої половини XVIII ст. Перепис (знаний в історіографії як “Рум’янцевський перепис”) включав в себе докладні відомості по десяти полкам, й не лише особові відомості про родину (прізвище, ім’я, вік, стан здоров’я, іноді – місце та соціальний стан походження), але й детальне описання їх майна (наявність і кількість хат, будівель господарського призначення, наявність та кількість орної землі, сіножатей, лісів, млинів, пасік, винниць, а також худоби); також до всіх відомостей додавалися копії документів на право власності на землі та маєтності – копії купчих та дарчих записів, універсалів гетьманів, царських грамот тощо.


25 січня 2024

Шановні користувачі!

До уваги користувачів!

На сайті ЦДІАК України оновлено “Перелік оцифрованих справ ЦДІАК України, зроблених у рамках співпраці з міжнародною корпорацією FamilySearch International”.

До переліку додано 8344 нових записи, зокрема інформація по фондам 51, 63, 72, 75, 80, 127, 2007.

Для зручності користування переліком додано можливість переходу за DGS на вебресурс FamilySearch.23 січня 2024
Сьогодні, 23 січня 2024 року, з нагоди 160-річчя з дня народження видатного художника України Івана Сидоровича Їжакевича в межах освітнього проєкту Державного науково-методичного центру змісту культурно-мистецької освіти в Національній історичній бібліотеці України відбулося відкриття пересувної банерної виставки “Живописні поеми І. С. Їжакевича”. У підготовці матеріалів та дослідженні життя митця було використано окремі справи з ф. 128, Києво-Печерська Свято-Успенська лавра, пов’язані з роботою Івана Сидоровича Їжакевича викладачем іконопису в Лаврській іконописній майстерні та над розписом Трапезної церкви та церкви Всіх Святих.

23 січня 2024

Продовжується робота з наповнення е-ресурсу ЦДІАК України на платформі “Archium”.

До уваги науковців, дослідників історії України та широкого кола зацікавлених осіб, архів представляє цифрові копії 17 справ № 1-18 з 1 опису фонду 57, Генеральний опис Лівобережної України 1765–1769 рр. – документів, які є унікальним джерелом з історії економічно-соціального розвитку Гетьманщини другої половини XVIII ст. Перепис (знаний в історіографії як “Рум’янцевський перепис”) включав в себе докладні відомості по десяти полкам, й не лише особові відомості про родину (прізвище, ім’я, вік, стан здоров’я, іноді – місце та соціальний стан походження), але й детальне описання їх майна (наявність і кількість хат, будівель господарського призначення, наявність та кількість орної землі, сіножатей, лісів, млинів, пасік, винниць, а також худоби); також до всіх відомостей додавалися копії документів на право власності на землі та маєтності – копії купчих та дарчих записів, універсалів гетьманів, царських грамот тощо.


19 січня 2024

Продовжується робота з наповнення е-ресурсу ЦДІАК України на платформі “Archium”.

До уваги науковців, дослідників історії України та широкого кола зацікавлених осіб, архів представляє цифрові копії 15 справ № 77-92 з 1 опису фонду 57, Генеральний опис Лівобережної України 1765–1769 рр. – документів, які є унікальним джерелом з історії економічно-соціального розвитку Гетьманщини другої половини XVIII ст. Перепис (знаний в історіографії як “Рум’янцевський перепис”) включав в себе докладні відомості по десяти полкам, й не лише особові відомості про родину (прізвище, ім’я, вік, стан здоров’я, іноді – місце та соціальний стан походження), але й детальне описання їх майна (наявність і кількість хат, будівель господарського призначення, наявність та кількість орної землі, сіножатей, лісів, млинів, пасік, винниць, а також худоби); також до всіх відомостей додавалися копії документів на право власності на землі та маєтності – копії купчих та дарчих записів, універсалів гетьманів, царських грамот тощо.
18 січня 2024Державною архівною службою України затверджено Галузеві норми часу і виробітку на основні види робіт, що виконуються в архівних установах (наказ від 16 січня 2024 року № 10-НОД, погоджений Першим заступником Голови СПО об’єднань профспілок Олександром Шубіним 12 січня 2024 року), які були розроблені на основі актуалізованого протягом серпня – листопада 2023 року Збірника Типових норм часу і виробітку на основні види робіт, що виконуються в державних архівних установах, який є результатом наукової роботи “Вивчення та науковий аналіз технологічних процесів, норм організації праці у державних архівних установах з метою визначення раціональних прийомів виконання робіт з технологічно регламентованим змістом та обсягами”, здійсненої Українським науково-дослідним інститутом архівної справи та документознавства (далі – УНДІАСД) протягом 2018-2019 років.


11 січня 2024Продовжується робота з наповнення е-ресурсу ЦДІАК України на платформі “Archium”.

До уваги науковців, дослідників історії України та широкого кола зацікавлених осіб, архів представляє цифрові копії 10 справ № 66-76 з 1 опису фонду 57, Генеральний опис Лівобережної України 1765–1769 рр. – документів, які є унікальним джерелом з історії економічно-соціального розвитку Гетьманщини другої половини XVIII ст. Перепис (знаний в історіографії як «Рум’янцевський перепис») включав в себе докладні відомості по десяти полкам, й не лише особові відомості про родину (прізвище, ім’я, вік, стан здоров’я, іноді – місце та соціальний стан походження), але й детальне описання їх майна (наявність і кількість хат, будівель господарського призначення, наявність та кількість орної землі, сіножатей, лісів, млинів, пасік, винниць, а також худоби); також до всіх відомостей додавалися копії документів на право власності на землі та маєтності – копії купчих та дарчих записів, універсалів гетьманів, царських грамот тощо.
8 січня 2024

5 січня 2024 р. пішла з життя Галина Іванівна Кулеба, історик-архівіст, багаторічна співробітниця Центрального державного історичного архіву України, м. Київ.

Галина Кулеба народилася 25 квітня 1949 р. у м. Барвінкове Харківської обл. У 1974 р. закінчила Київський державний університет ім. Т. Г. Шевченка. У тому ж році розпочала роботу у ЦДІА УРСР у м. Києві як молодший науковий співробітник відділу науково-довідкового апарату. Відтоді все її професійне життя було пов'язане з нашим архівом. Від 1990 до 2009 р. була головним зберігачем фондів архіву (від З січня 2003 р. – заступник директора – головний зберігач фондів).

Працювала над створенням та розвитком довідкового апарату до документів архіву. Нею складено “Методичні вказівки по каталогізації документів ф. 692, Правління Київського округу шляхів сполучення”, “Методичні вказівки по каталогізації документів ф. 442, Канцелярія київського, подільського, волинського генерал-губернатора”, “Методичні вказівки по удосконаленню описів ф. 486, Київська палата цивільного суду”. Була співавторкою “Тематичного огляду документів архіву з історії містобудування, архітектури і охорони пам’яток історії і культури”, “Покажчика документів з історії Києва”, автором ряду статей та повідомлень у періодичній пресі. Була однією з тих, хто стояв біля початків грандіозної роботи з описання та впорядкування новонадходжень фонду Скоропадських, отриманих архівом у 2000-х роках. Була дослідницею історії втрат архіву в роки Другої світової війни, була членом авторського колективу з підготовки Національного реєстру втрачених і переміщених архівних фондів. За багаторічну і плідну працю неодноразово відзначалася подяками керівництва та державними нагородами.

Ми ж, її колеги, пам'ятаємо її людиною, з якою було легко працювати, на яку завжди можна було в усьому покластися. Не маючи власної сім'ї вона була членом сім'ї архівної. Всі, хто знав Галину Іванівну, згадують її лише з теплом і пошаною. Спочивайте в мирі, Колего! Ми не забудемо Вас.

Некролог підготувала
Начальник відділу довідкового апарату та обліку документів ЦДІАК України у 2008-2023 рр.
Ганна Путова
5 січня 2024

Продовжується робота з наповнення е-ресурсу ЦДІАК України на платформі “Archium”.

До уваги науковців, дослідників історії України та широкого кола зацікавлених осіб, архів представляє цифрові копії 10 справ № 56-65 з 1 опису фонду 57, Генеральний опис Лівобережної України 1765–1769 рр. – документів, які є унікальним джерелом з історії економічно-соціального розвитку Гетьманщини другої половини XVIII ст. Перепис (знаний в історіографії як «Рум’янцевський перепис») включав в себе докладні відомості по десяти полкам, й не лише особові відомості про родину (прізвище, ім’я, вік, стан здоров’я, іноді – місце та соціальний стан походження), але й детальне описання їх майна (наявність і кількість хат, будівель господарського призначення, наявність та кількість орної землі, сіножатей, лісів, млинів, пасік, винниць, а також худоби); також до всіх відомостей додавалися копії документів на право власності на землі та маєтності – копії купчих та дарчих записів, універсалів гетьманів, царських грамот тощо.
Головна сторінка         Про архів         Довідковий апарат         Часті питання         Контактна інформація

Copyright © 2024 - ЦДІАК України
Всі права застережені