Центральний державний історичний архів України, м.Київ
(ЦДІАК України)

Тел./факс: (044) 275-30-02
E-mail: [email protected]

До уваги користувачів
НЕ ПРИЙМАЄТЬСЯ
електронна пошта, надіслана з доменів
@mail.ru, @mail.ua, @list.ru, @yandex.ru, @yandex.ua, @rambler.ru
30 грудня 2015

До уваги користувачів !

Читальний зал Центрального державного історичного архіву України, м. Київ
НЕ ПРАЦЮВАТИМЕ
30-31 грудня 2015 року,
6 січня 2016 року.


30 грудня 201529 грудня 2015

На офіційному сайті ЦДІАК України опубліковано виставку архівних документів “Злам часу” до 190-річчя повстання Чернігівського полку.


Детальніше28 грудня 2015

На офіційному сайті ЦДІАК України опубліковано виставку архівних документів “Перші директори нашого архіву”, присвячену директорам Київського центрального архіву давніх актів.


Детальніше25 грудня 2015

У Національному Києво-Печерському історико-культурному заповіднику відбулося відкриття виставки до 400-ліття лаврської друкарні, у якому взяли участь директор архіву Ольга Музичук, заступник директора Людмила Демченко, начальник відділу довідкового апарату Ганна Путова, завідувач сектору Олексій Кузьмук.

До експонування на виставці архівом було підготовлено понад 200 сканів документів ф. 128, Києво-Печерська лавра, що відображають історію лаврської друкарні, її розвиток, технічне удосконалення, побутові, практичні, професійні моменти її функціонування, а також копії мініатюр зі стародруків XVII-XVIII ст. з інших фондів архіву.Фоторепортаж

24 грудня 2015

Шановні колеги-архівісти
та прихильники архівної справи!
Колектив Центрального державного історичного архіву України, м. Київ вітає вас із професійним святом -
Днем працівників архівних установ України!
Щиро зичимо всім миру в нашій країні, процвітання наших архівів і щастя в наших родинах!

З нагоди свята презентуємо колектив нашого архіву, який багато років у дружньому складі працює задля збереженості безцінної документальної спадщини, її наукового опрацювання, удоступнення й популяризації.

Фотоальбом

24 грудня 201524 грудня 2015

З нагоди професійного свята – Дня працівника архівних установ України –
висловлюємо щиру вдячність нашим користувачам, зокрема, О. Меншикову, Н. Полухіній, Н. Ходзінській, В. Хазану, О. Єрмакову, М. Ковтуну, Г. Яценку, В. Маслійчуку, Н. Власковій, О. Крайній, М. Виноградовій, В. Ковалинському, І. Шулежко, В. Ульяновському, Є. Чернецькому, С. Гаськову, А. Заяцю
за розуміння важливості й складності нашої праці, за теплі слова, висловлені нашим працівникам!

п. Пенні Прітцкер
Міністр торгівлі США

п. Генрик Літвін
Надзвичайний і Повноважний Посол
Республіки Польща в Україні


23 грудня 2015

На офіційному сайті ЦДІАК України розміщено виставку архівних документів “З їсторії пошти України. XVII – XVIII ст.”Детальніше


22-23 грудня 2015

На базі ЦДІАК України проведено семінари з практичної генеалогії “Родовід - дерево життя” для студентів Університету третього віку.18 грудня 2015

У ЦДІАК України відбулося практичне заняття для працівників архіву з питань покращення діловодства.
17 грудня 2015

У ході візиту до Державної архівної служби України Надзвичайний та Повноважний посол Угорщини в Україні д-р Ерно Кешкень ознайомився з історією та складом документальної колекції ЦДІАК України.


Фоторепортаж

12 грудня 2015

Директор архіву Ольга Музичук взяла участь у прямому ефірі програми “Ранок по-київські” ТК “Київ”.
Переглянути на YouTube
11 грудня 2015

У ЦДІАК України відбулася зустріч з п. Ааду Мустом, професором архівознавства Тартуського університету, членом Парламенту Естонії, членом Президії Балтійської Асамблеї.
4 грудня 2015

У рамках ініціативи “Архів Alive” відбулася тематична зустріч колективу ЦДІАК з українським істориком, кандидатом історичних наук, доцентом кафедри історії НАУКМА Ігорем Тесленком. Зустріч була присвячена традиціям їжі та напоїв у контексті реконструкції повсякденного життя української маґнатерії XVI-XVII століть за історичними джерелами. До участі також було запрошено шеф-кухарів кількох київських ресторанів.

Особливу зацікавленість учасників зустрічі викликали старовинні рецепти, кулінарні зошити, відомості маґнатських кухонь, реєстри предметів домашнього вжитку, рахунки на придбання товарів та інші з фондів архіву.

За традицією працівники архіву ілюстрували виставку посудом, кулінарними книгами, іншими предметами побуту XIX - початку XX століть, що зберігаються в їхніх родинах. Також було презентовано деякі страви, виготовлені за старовинними родинними рецептами.

Фоторепортаж
3 грудня 2015

Завідувач сектору довідкового апарату та обліку документів ЦДІАК України Олексій Кузьмук виступив із доповіддю “Джерела до історії Новопечерського Зміївського монастиря” на ХІІ Міжнародній науковій конференції “Могилянські читання”.
2 грудня 2015

Директор архіву Ольга Музичук взяла участь в обговоренні доповіді академіка НАН України В. А. Смолія “Історико-культурна спадщина України: переміщення, втрати, перспективи повернення” на засіданні Президії Національної академії наук України.
1 грудня 2015

ЦДІАК України відвідав із візитом 3-й Президент України Віктор Андрійович Ющенко. У зустрічі взяли участь Міністр Кабінету Міністрів України Г. В. Онищенко, Голова Державної архівної служби Т. І. Баранова, заслужений артист України П. П. Мага, ректор Черкаського національного університету О. В. Черевко.

Під час візиту гості ознайомилися з історією архіву, найяскравішими документами з архівної колекції.


Фоторепортаж
11 листопада 2015


На започаткування рубрики “Архів Blitz” на офіційному сайті ЦДІАК України опубліковано інформацію “...Я взяла на себе обов’язок зробити все можливе, щоб полегшити долю Шевченка” з факсимільним відтворенням листів Варвари Рєпніної до Тараса Шевченка за 1848 рік.

Детальніше


10 листопада 2015

На базі ЦДІАК України відбулося практичне заняття для групи магістрантів Інституту магістратури, аспірантури і докторантури Національного педагогічного університету ім. М. П. Драгоманова.9 листопада 2015

До Дня української писемності та мови
(з фондів ЦДІАК України)

Мелетій Смотрицький. “Грамматіки славєнскія правилноє Сvнтаґма…” (1647–1648 рр.).
Перше видання Граматики – Евье (сьогодні Вевіс під Вильнюсом), 1619.
ф. 739, оп. 1, спр. 58.

Мелетій Смотрицький (світське ім’я Максим Герасимович; 1577–1633) – письменник, церковний і освітній діяч Речі Посполитої, український мовознавець, праці якого вплинули на розвиток східнослов'янських мов. Приблизно в 1615–1618 викладав церковнослов’янську та латинську мови в Київській братській школі, був одним з перших її ректорів.
Автор “Граматики слов'янської” (1619), що систематизувала церковнослов'янську мову.

Граматика - перший у славістиці повний курс церковнослов"янської мови в її українській редакції. Перевидавася протягом XVII-XVIII ст., як підручник використовувася ще в першій чверті ХІХ ст.

Павмо Беринда. “Лексіконъ славенорωсскїй альбо Именъ тлъкованїє” (1627 р.). Рукопис 1695 р.
ф. 222, оп. 2, спр. 2.

Памво Беринда (бл. 1550–70-их рр. – 1632) – діяч української та білоруської культури, мовознавець, лексикограф, письменник, поет, друкар і гравер, православний монах. Автор друкованого українського словника “Лексіконъ славенорωсскїй альбо Именъ тлъкованїє”. Складається з двох частин: “Лексіконь” – церковнослов’янсько-український словник; та “…Имена свойственная” – зібрання тлумачень топонімів й антропонімів, а також загальних назв неслов’янського походження.
Протягом тривалого періоду цей словник був посібником для тих, хто вивчав церковнословянську мову, їм користувалися навіть в другій половині ХІХ ст. У друкованому вигляді і в числених рукописних копіях словник Памви Беринди відіграв важливу роль в історії української, російської, білоруської і навіть румунської лексикографії.


6 листопада 2015Директор архіву Ольга Музичук взяла участь у запису програми КДРТРК “Наше право” з проблем надання архівної інформації для здійснення соціального захисту громадян. Ефір програми відбудеться 21 листопада 2015 року.


2 листопада 2015Директор архіву Ольга Музичук взяла участь у прямому ефірі програми “Громадська приймальня” ТК “Київ” за темою: “Генеалогічне дерево: як віднайти своє коріння”.

Переглянути на YouTube


27 жовтня 2015 року

ЦДІАК України відвідала Міністр торгівлі США п. Пенні Прітцкер, яка ознайомилась із архівними документами до генеалогії її родини та історії села Великі Прицьки Київської губернії, з якого походили її предки.
   Директор архіву Ольга Музичук розповіла про склад документальної колекції архіву, окреслила напрями його розвитку, продемонструвала найдавніші документи з архівного зібрання.
   Наприкінці зустрічі п. Пенні Прітцкер подарувала архіву видання про лауреатів Прітцкерівської премії у галузі архітектури.

Фоторепортаж

23 жовтня 2015

У ході візиту до Державної архівної служби України Міністр Кабінету Міністрів України Г. В. Онищенко ознайомилася з історією та складом документальної колекції ЦДІАК України.12 жовтня 2015

  У рамках ініціативи “Архів Alive” та до відзначення Дня захисника України у ЦДІАК відбулася тематична зустріч колективу архіву з волонтерами та учасниками АТО.

У ході зустрічі гості ознайомилися з історією архіву, складом його документальної бази, основними засадами та напрямами діяльності. Окрасою заходу стала презентація найцікавіших документів з фондів ЦДІАК України. Гості архіву побачили найдавніші документи з колекції архіву, універсали українських гетьманів, привілеї польських королів, грамоти російських царів, документи Коша Нової Запорозької Січі та Генеральної військової канцелярії, перші підручники та філософські твори, автографи відомих діячів історії та культури Європи й України, документи особових фондів, метричні книги різних конфесій, картографічні матеріали,тощо. Також було презентовано тематичну добірку документів з воєнної історії від козацької доби до часів визвольних змагань УПА.

Особливого колоріту зустрічі надав виступ тренера Школи лицарських бойових мистецтв ім. Михайла Вишневецького Юрія Шевчука з демонстрацією прийомів шермірства (фехтування на шаблях).

Фоторепортаж


8 жовтня 2015

У ході візиту до Державної архівної служби України Заступник Міністра фінансів України Р. П. Качур ознайомився з історією та складом документальної колекції ЦДІАК України.7 жовтня 2015

Відбулася ознайомча екскурсія про історію ЦДІАК України та склад його колекцій для студентів І року навчання Київського університету імені Бориса Грінченка.6 жовтня 2015

На базі ЦДІАК України відбувся науково-практичний семінар для слухачів Національної академії державного управління при Президентові України з розглядом проблематики залучення ретроспективної інформації до “електронного врядування”.


Фоторепортаж

2 жовтня 2015    Центральний державний історичний архів України, м. Київ з глибоким сумом сповіщає, що 1 жовтня 2015 р. на 71-му році життя відійшла у вічність Людмила Михайлівна Купріянова – чудова людина, любляча мати, історик-архівіст, яка 52 роки свого життя віддала служінню архівній справі. Висловлюємо щирі співчуття родині Людмили Михайлівни, усім рідним і близьким їй людям.1 жовтня 2015

Читальний зал Центрального державного історичного архіву України, м. Київ 12 жовтня 2015 року не працюватиме.30 вересня 2015

У рамках Ініціативи “Архів Alive” та до відзначення Дня знань та Дня вчителя відбулася тематична зустріч колективу ЦДІАК з учнями та викладачами школи “Афіни” та школи № 221 м. Києва. До виступу на зустрічі було запрошено доцента кафедри історії Національного університету “Києва-Могилянська академія”, к.і.н. М.В. Яременка.

Було презентовано виставку документів архіву до історії початкової школи в Україні, зокрема, перший підручник з історії України “Синопсис Київський” Інокентія Ґізеля, перша “Граматика слов'янська” Мелетія Смотрицького, перший український словник “Лексіконъ славяноруський” Памво Беринди, перша “Арифметика” Леонтія Магницького, документи церковно-парафіяльних шкіл та гімназій, атестати та свідоцтва про здобуття освіти, зошити та фотографїї учнів, тощо. Також учасники заходи з цікавістю ознайомилися з презентацією предметів навчання “Мої шкільні спогади” з власних зібрань працівників архіву.

Фоторепортаж9 вересня 2015

Центральним державним історичним архівом України, м. Київ та Польською Академією Знань (м. Краків) підписано Договір про наукову співпрацю.

Договором передбачено реалізацію спільних заходів з наукового опрацювання архівних документів, які відображають соціально-економічний, політичний розвиток Правобережної України за період з початку XVI ст. до кінця XVIII ст., створення інформаційно-пошукової бази даних, проведення спільних виставкових та видавничих проектів тощо.


20 серпня 2015

До річниці незалежності України на шпальтах газети “Вечірній Київ” (№ 33) у спеціальній рубриці “Вечірки”: “Архіви крізь століття”опубліковано документи ЦДІАК України про події, що стали важливими віхами на шляху становлення української державності.

Детальніше20 серпня 2015

На офіційному сайті архіву відкрито виставку "Гетьманська Україна – традиції державотворення. Крізь терени…" до 24-ї річниці Незалежності України. На виставці презентовано документи з фондів архіву, які засвідчують події, що стали важливими віхами на шляху становлення української державності.

Детальніше


17 серпня 2015

На офіційному сайті та у читальному залі архіву відкрито виставку, присвячену Дню Державного Прапора України. На виставці презентовано документи з фондів архіву, пов’язані з історією становлення національного прапору – про виготовлення сотенних і полкових прапорів Гетьманщини та знамен Запорозької Січі у другій половині XVIIІ ст.

Детальніше3 серпня 2015 року

У ЦДІАК України відбулися зйомки документального фільму “Родове дерево” (виробник “Ехо-Медіа”) за участі директора архіву Ольги Музичук та завідувача сектору Інституту історії України НАН України Валерія Томазова.
30 липня 2015 року

Відбулося засідання колегії ЦДІАК України, на якому обговорено підсумки роботи архіву у I півріччі 2015 року, стан фінансової та трудової дисципліни, підготовку бюджетного запиту на 2016 рік.
11 липня 2015

ЮНЕСКО оголосило 2015 рік роком трьох видатних польських діячів науки і культури - театрального діяча і живописця Тадеуша Кантора, композитора Міхала Клеофаса Огінського та письменника Яна Потоцького.

У ЦДІАК України зберігається ф. 49, Потоцькі, який містить документи родового архіву так званої тульчинської лінії Потоцьких. Електронні копії деяких документів цього фонду, зокрема, зразки листування та особових документів Яна Потоцького були надані архівом у рамках участі у виставці та конференції, які проводилися 25–26 червня 2015 р. Музеєм в Ланцуті (Польща).Детальніше

30 червня 2015

У рамках Ініціативи “Архів Alive” відбулася тематична зустріч колективу ЦДІАК з історії становлення банківської справи в Україні. До зустрічі було запрошено наукового співробітника Інституту української археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського, к.і.н. В. В. Поліщука, провідних фахівців “Укрсиббанку”. Також було презентовано виставку документів архіву до цієї теми.


Фоторепортаж25 червня 2015

У рамках заходів щодо відзначення 19-ї річниці з дня Конституції України на сайті ЦДІАК України розміщено виставку, присвячену історії одного з найважливіших документів в історії нашої країни – Конституції України. На виставці представлено всі відомі на сьогодні варіанти текстів Конституції, які зберігаються в найбільших архівосховищах Європи.


Детальніше19 червня 2015

На офіційному сайті архіву та у читальному залі презентовано виставку документів, присвячену 325-й річниці від дня народження останнього кошового отамана Війська Запорозького Низового Петра Калнишевського. На виставці представлено документи, що відображають життя і діяльність Петра Калнишевського, зокрема, справи, пов’язані з його обранням на посаду кошового отамана Війська Запорозького Низового, обстоювання ним прав Запорожжя, участі у воєнних компаніях, спорудження і ремонту православних храмів та ін.


Детальніше


9 червня 2015


5 червня 2015

У Центральному державному історичному архіві України, м. Київ в рамках XIII Міжнародної наукової конференції “Церква-наука-суспільство: питання взаємодії” відбувся круглий стіл “Фонди київських монастирів в Центральному державному історичному архіві України, м. Київ”.

Програма

Фоторепортаж

29 травня 2015

У рамках офіційного візиту делегації Міністерства юстиції Грузії до Державної архівної служби України поважним гостям було презентовано найцікавіші документи з фондів ЦДІАК України, зокрема, щодо зв"язків українського та грузинського народів.Фоторепортаж

29 травня 2015

У рамках Ініціативи “Aрхів Alive” та з нагоди відзначення Дня Європи відбулася тематична зустріч колективу ЦДІАК України з дослідниками та реконструкторами українського історичного костюму Владиславом Безпальком та Святославом Сичевським.

Також було предемонстровано одяг та різні предмети вбрання українців другої половини ХХ століття з власних зібрань працівників архіву.

Фоторепортаж29 травня 2015


На сайті архіву відкрито документальну виставку, присвячену одній з числа найважливіших подій в історії України - “240 річниці ліквідації Запорозької Січі”.Детальніше25 травня 2015


Директор ЦДІАК України Ольга Музичук взяла участь у прямому ефірі програми “Громадська приймальня” ТК “Київ” за темою “Генеалогічне дерево: як віднайти своє коріння?”.
переглянути на Youtube
15 травня 2015

Працівники ЦДІАК України взяли участь в урочистому заході “Весна в Плютах”, присвяченому Міжнародному Дню музеїв та 70-річчю Перемоги у Другій світовій війні.


Фоторепортаж

8 травня 2015

ЦДІАК України на відзначення 70-й річниці перемоги над нацизмом у Європі було проведено тематичну зустріч “Доля Київського центрального архіву давніх актів у часи Другої світової війни періоду 1941–1945 років” та презентовано виставку документів, присвячену цим трагічним подіям.

На виставці використано документи Інституту рукопису Національної бібліотеки України ім. В. І. Вернадського, ЦДАВО України; фотографії періоду нацистської окупації Києва та перших післявоєнних років з фондів ЦДКФФА України ім. Г. С. Пшеничного, фотоальбомів, присвячених Києву й воєнним подіям 1941–1945 рр.; он-лайн ресурси.

Детальніше

Фоторепортаж

30 квітня 2015

У рамках Ініціативи “Архів Alive" відбулася тематична зустріч “100 роковин Геноциду вірмен”, яку провів Голова комітету з питань історико-культурної спадщини Союзу вірмен України п. Давид Давтян.

У зустрічі взяли участь Радник Посольства Вірменія в Україні п. К. Д. Симонян, доктор історичних наук, професор С. В. Кульчицький.

Фоторепортаж
26 квітня 2015


У рамках проведення Книжкового Арсеналу-2015 відбулася презентація спільного проекту “Дом Булгакова”, підготовленого Літературно-меморіальним музеєм М. Булгакова, ЦДІАК України та видавництвом ВАРТО.

24 квітня 2015


У музеї І. Гончара відбулася презентація видання “Українське повсякдення ранньомодерної доби: Збірник документів, Вип.1: Волинь XVI ст.”, підготовленого НДІ українознавства МОН України, ЦДІАК України, ГО “Центр досліджень та відродження Волині”.
16 квітня 2015


Директор ЦДІАК України Ольга Музичук взяла участь у проведенні Дня відкритих дверей на історичному факультеті Київського національного університету ім. Тараса Шевченка.
14 квітня 2015

У рамках Ініціативи “Архів Alive” та з нагоди відзначення дня заснування архіву було проведено День відкритих дверей.

Відвідувачі ознайомилися з історією архіву та його документальної бази, основними засадами та напрямами діяльності архівних установ.

Окрасою заходу стала презентація найцікавіших документів з фондів ЦДІАК України. Гості архіву побачили найдавнішу документальну пам"ятку та перший документ з колекції архіву, універсали українських гетьманів, привілеї польських королів, грамоти російських царів, документи Коша Нової Запорозької Січі та Генеральної військової канцелярії, автографи відомих діячів історії та культури Європи й України, документи особових фондів, метричні книги різних конфесій, картографічні матеріали,тощо.

Особливу атмосферу зустрічі надала виставка “З бабусиної скрині”, сформована з предметів ужитку кінця ХІХ - першої половини ХХ століття, збережених у родинах працівників архіву.

Фоторепортаж10 квітня 2015ЗІ СВЯТОМ ВЕЛИКОДНЯ!


Центральний державний історичний архів України, м. Київ презентує виставку документів архіву до Світлих свят Великодня!

Детальніше9 квітня 2015

Директор ЦДІАК України О. Музичук взяла участь у симпозіумі “Геноцид вірмен: 100 років”, організованому Посольством Вірменії в Україні та Спілкою вірмен України.
2 квітня 2015


На базі ЦДІАК України відбувся науково-практичний семінар для слухачів Національної академії державного управління при Президентові України з розглядом проблематики залучення ретроспективної інформації до “електронного врядування”.
Фоторепортаж
31 березня 2015

ЦДІАК України розпочато Ініціативу “Архів Alive”, якою запроваджуються зустрічі в архіві з фахівцями різних сфер, заходи з популярізації документальної спадщини архіву, інші акції задля піднесення професії “архівіст” і статусу архівів у суспільстві.

Ініціативу “Архів Alive” розпочато зустріччю колективу архіву з завідувачем кафедри архівознавства та спеціальних галузей історичної науки історичного факультету Київського національного університету ім. Т. Шевченка, головою Спілки архівістів України професором Миколою Щербаком.

Фоторепортаж26 березня 2015

Відбулася ознайомча екскурсія про історію ЦДІАК України та склад його колекцій, для студентів 2 року навчання Національного університету “Києво-Могилянська академія”.18 березня 2015


Директор ЦДІАК України О. Музичук взяла участь у тематичній зустрічі кафедри архівознавства та спеціальних галузей історичної науки зі студентами І курсу історичного факультету КНУ ім Т. Шевченка.

6 березня 2015


З нагоди святкування Міжнародного жіночого дня було організовано показ зразків власної творчості працівників ЦДІАК України.


Фоторепортаж6 березня 2015


Центральний державний історичний архів України, м. Київ вітає усіх жінок зі святом ВЕСНИ та презентує виставку документів архіву, присвячену жінкам минулого.


Детальніше

24 лютого 2015


На сайті архіву відкрито виставку документів до 145 річниці від дня народження видатного українського вченого у галузі зварювальних процесів і містобудування, засновника і першого керівника Інституту електрозварювання АН України академіка Євгена Оскаровича Патона.
Детальніше19 лютого 2015


Директор архіву Ольга Музичук взяла участь у прямому ефірі програми “Громадська приймальня” ТК “Київ” за темою: “Родове дерево: яку інформацію можна дослідити в архівах”.

переглянути на Youtube
14 лютого 2015


Відбулося розширене засідання колегії Центрального державного історичного архіву України, м. Київ з підбиття підсумків роботи архіву у 2014 році та завдання на 2015 рік.

13 лютого 2015

Начальник відділу довідкового апарату обліку документів ЦДІАК України Ганна Путова взяла участь у засіданні робочої групи наукових співробітників Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника, на якому обговорювалися засади співпраці в рамках виконання спільного проекту заповідника та ЦДІАК України зі створення покажчиків до фонду 128, Києво-Печерська лавра.

11 лютого 2015


В архіві відбулися зйомки документального фільму з історії писемности, здійснені кіностудією “Гафу” (Казахстан). Фільм присвячений, зокрема, унікальній колекції актових книг XVI-XVII ст. кам’янець-подільського вірменського війтівського суду, писаних вірмено-кіпчацькою мовою, що зберігаються у ЦДІАК України.22 січня 2015

У рамках відзначення Дня Соборності України на сайті ЦДІАК України розміщено документальну виставку “Діячі Української революції 1917–1921 рр. в автографах”.

ДетальнішеГоловна сторінка         Про архів         Довідковий апарат         Звернення громадян         Контакти

Copyright © 2024 - ЦДІАК України
Всі права застережені