_

 Центральний державний історичний архів України, м.Київ
(ЦДІАК України)

Адреса: 03110, м. Київ-110,
вул. Солом'янська, 24
Тел./факс: (044) 275-30-02
E-mail: mail.cdiak@arch.gov.ua31 травня 2022

31 травня 2022 р. директор Центрального державного історичного архіву України, м. Київ Ярослав Файзулін взяв участь в презентації нових видань про Михайла Грушевського, що відбулася в Історико-меморіальному музеї Михайла Грушевського (м. Київ, вул. Паньківська, 9).

Серед видань, що були представлені – щоденники Михайла Грушевського за 1902-1914 рр. (у 2 томах). Упорядник видання, автор вступної статті та коментарів — директор Історико-меморіального музею Михайла Грушевського Світлана Панькова; науковий редактор — завідувач відділу Інституту української археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського НАН України професор Ігор Гирич, верстка та дизайн оправи — В’ячеслав Горшков.

До видання увійшли всі виявлені на даний час щоденникові нотатки Михайла Грушевського за 1902–1914 роки, що зберігаються в фонді 1235 «Грушевські» Центрального державного історичного архіву України в м. Києві і вводяться до наукового обігу в повному обсязі вперше.

Унікальне мемуарне джерело відкриває нові сторінки життєпису Михайла Грушевського, репрезентує невтомну енергію професора першої кафедри української історії, керманича наукових інституцій у Львові та Києві, етапи творення національного гранд-наративу, багатогранну діяльність вченого на ниві публіцистики, культури, видавничого руху та суспільно-політичного життя України початку XX століття. Виняткової ваги его-документ розкриває внутрішній світ, уподобання, повсякденне життя видатного історика, додає яскраві барви до його психологічного автопортета. Перед читачем постає образ людини фундаментальних проєктів і публічного інтелектуала, захопленого поціновувача українських старожитностей і колекціонера, мандрівника і театрала.

Перший том містить фрагменти щоденника за 1902 р., єдиний виявлений запис за 1903 р., а також майже поденні нотатки за 1904‒1907 рр. До другого тому увійшли нотатки за 1908 р. ‒ середину червня 1910 р., а також купюри від початку липня 1910 р. до середини листопада 1914 р., зроблені в Київському губернському жандармському управлінні за оригінальними текстами щоденника, вилученими як «речові докази» під час арешту вченого в листопаді 1914 р.

Користуючись нагодою, директор Центрального державного історичного архіву України, м. Київ Ярослав Файзулін передав до Електронного архіву Михайла Грушевського цифрові копії останніх 29 справ, які залишалися не оцифрованими. Тепер всі документи ф. 1235 «Грушевські» оцифровані і згодом будуть представлені в Електронному архіві Михайла Грушевського та на онлайн-платформах ЦДІАК України.


Головна сторінка         Про архів         Довідковий апарат         Часті питання         Контактна інформація

Copyright © 2022 - ЦДІАК України
Всі права застережені