_

 Центральний державний історичний архів України, м.Київ
(ЦДІАК України)

Адреса: 03110, м. Київ-110,
вул. Солом'янська, 24
Тел./факс: (044) 275-30-02
E-mail: mail.cdiak@arch.gov.ua


265 років відновлення гетьманату в Україні

5 травня 1747 р. імператриця Єлизавета видала указ “О бытии в Малороссии гетману по прежним правам и обыкновениям”, у якому, зокрема, було зазначено: “Понеже в бытность нашу в Украйне, тамошняя старшина и обыватели, именем всего нашего подданного малороссийского народа, нам всеподданнейше били челом о определении им по-прежнему гетмана, того ради мы, на сие их всеподданнейшее прошение всемилостивейшее соизволяя, указали: ныне в Малороссии гетману, по прежним тамошним правам и обыкновениям быть, и оного во всем на таком основании учредить, как бывший там наперед сего гетман Скоропадский учрежден был…”

Після цього розпочався процес підготовки виборів гетьмана, які відбулися в м. Глухові у лютому 1750 р. Гетьманом України було обрано Кирила Григоровича Розумовського.

Кирило Розумовський народився 18 березня 1728 р. у с. Лемеші Козелецької сотні Київського полку в сім’ї козака Григорія Розума. 1742 р. старший брат, Олексій Розумовський, фаворит імператриці Єлизавети, забрав Кирила до Петербурга, де освітою хлопця займалися О. Сумароков та І. Єлагін. Протягом 1843 – 1845 рр. Кирило Григорович навчався у кращих університетах Європи. Після повернення з навчання отримав чин камергера. У 1846 р. став президентом Петербурзької Академії наук.

На час отримання Розумовським гетьманської булави йому було неповних 26 років, проте це не завадило йому зробити чимало зусиль для відновлення української державності. Під час його правління було проведено адміністративно-територіальну та судову реформи, розширено права старшини. Крім того, гетьман дбав про розвиток економіки Гетьманщини, намагався добитися для України прав на створення самостійних дипломатичних відносин з європейськими державами.

Активна діяльність гетьмана спричинила репресивні заходи з боку Російського уряду. Так, з 1754 р. імперські державні органи контролювали фінанси Гетьманщини; у 1755 р. було скасовано митний кордон з Росією. Уряд Катерини ІІ посилив тиск на Розумовського і в решті решт примусив його у 1764 р. до зречення гетьманства. Таким чином, українські вольності було знищено не лише практично, а й формально. Проте правління Кирила Розумовського залишилося в історії епохою розбудови української державності, до відновлення якої державотворці змогли вдатися лише через 150 років.

Кирило Розумовський покинув Україну, і не повертався до рідного краю протягом тривалого часу. Лише останні 9 років життя він провів у своїй резиденції – м. Батурині – останній гетьманській столиці України, де й помер 9 січня 1803 р.

У фондах ЦДІАК України зберігається чимало документів епохи гетьманування Кирила Розумовського. Серед них – акти, пов’язані з виборами останнього гетьмана. Декілька документів, представлених нижче, не лише констатують певні історичні факти, але є також яскравим свідченням епохи та її звичаїв.

Підготувала
начальник відділу
довідкового апарату та обліку документів
Г. В. Путова


Документи

Головна сторінка         Про архів         Довідковий апарат         Часті питання         Контакти

Copyright © 2016 - ЦДІАК України
Всі права застережені