_

 Центральний державний історичний архів України, м.Київ
(ЦДІАК України)

Тел./факс: (044) 275-30-02
E-mail: [email protected]

До 310-ої річниці народження архітектора Івана Григоровича-Барського

Ушанування 310-го ювілею будь-якої особи вже саме по собі свідчить про її неабияку величину. Протягом десятиліть після смерті тієї чи іншої людини пам’ять про неї згасає. Це особливо помітно в Україні, де чимало свідчень про видатних діячів минулого втрачені випадково, або знищені навмисно. Архітектор Іван Григорович-Барський, з огляду на своє ремесло, залишав для нас нагадування про себе з найтривкіших матеріалів і навіть не всі вони дожили до наших днів. На щастя, час знищив далеко не всі сліди цієї постаті. Досі милують око споруди, збудовані майстром, збереглися й документи про його діяльність, зокрема у ЦДІАК України.

Іван Григорович-Барський народився 1713 р. в Києві в родині купця Григорія Барського. Рід походив з м. Бар, звідки переїхав ще дід архітектора Іван. Вихідці з Поділля активно долучалися до життя громади київського Подолу. Григорій був старостою церкви Успіння Богородиці Пирогощі, а його сини навчалися в Києво-Могилянській академії. Іван згодом служив у Київському магістраті на різних урядах. З кінця 1740-х рр. він починає реалізовувати архітектурні проєкти. Тоді Іван Григорович-Барський побудував водогін, вінцем якого був фонтан із фігурою біблійного Самсона, що роздирає пащу лева. Зі збережених донині його споруд варто згадати церкви Миколи Набережного та Покровську в Києві на Подолі, Спасо-Преображенський собор і будинок київської полкової канцелярії в Козельці.

У ЦДІАК України виявлено декілька документів про Івана Григоровича-Барського, які показують його з різних сторін.

Два документи безпосередньо стосуються його архітектурного ремесла. У першому з них Іван Григорович-Барський згадується лише побіжно. У самому донесенні йдеться про Петра Хомиченка, який був затриманий за відсутність паспорта, необхідного тоді для будь-яких переміщень між містами та селами. Арештант свідчить, що паспорт він залишив саме в архітектора під час роботи на будівництві. На нашу думку, цей документ є гарним нагадуванням про тих людей, участь яких дозволяла майстрові реалізовувати свій талант. Другий документ є зверненням самого Івана Григоровича-Барського до київського митрополита Арсенія Могилянського про негаразди на будівництві церкви-дзвіниці Кирилівського монастиря в Києві. Навіть із формального донесення ми бачимо щире обурення майстра недбальством ігумена обителі, недоглядом за якістю будівельних матеріалів, а також відповідальне ставлення архітектора до свого ремесла. Зрештою звернення мало результат – святиня була добудована. Однак нині ми не можемо оцінити цю пам’ятку українського бароко. Вона, як і багато інших, була знищена радянською владою у 1937 р.

Наступні два документи розповідають нам про рід і родину майстра. Перший є уривком із передмови до видання записок про мандри брата архітектора – Василя. Автор передмови наводить замітку Івана Григоровича-Барського. Він дуже мало пише про брата-мандрівника, натомість розповідає про родину, починаючи з діда Івана, який переїхав із м. Бар у 1648 р. Документ про підтвердження шляхетства також розповідає про походження роду. Тут наводиться генеалогічна легенда про предків, що служили польським королям ще в XII ст. Відомості цих документів не можуть бути прийняті на віру без підтвердження з інших джерел. Однак вони є свідченням того, що Іван Григорович-Барський, як і більшість його сучасників, бачив себе частиною довгої лінії предків і нащадків, усвідомлюючи тяглість поколінь.

Родинну тяглість бачимо й в останньому документі. Іван Григорович-Барський, проживши дуже довге насичене життя, був похований саме біля тієї церкви, у якій його батько Григорій колись був старостою.

***

У виставці використані документи з ф. 2, Гродський суд Київського воєводства; ф. 59, Київська губернська канцелярія; ф. 127, Київська духовна консисторія; ф. 739, Колекція стародруків.

Виставку підготував
Євген Дубовінський
головний спеціаліст відділу давніх актів
Центрального державного історичного архіву України, м. Київ


Документи

Головна сторінка         Про архів         Довідковий апарат         Часті питання         Контактна інформація

Copyright © 2023 - ЦДІАК України
Всі права застережені