_

 Центральний державний історичний архів України, м.Київ
(ЦДІАК України)

Адреса: 03110, м. Київ-110,
вул. Солом'янська, 24
Тел./факс: (044) 275-30-02
E-mail: mail.cdiak@arch.gov.ua


САКРАЛЬНЕ ЗНАЧЕННЯ ЗАХИСНИКІВ УКРАЇНИ
(до Дня захисників і захисниць України)

Борців нескорених і смерть не подолає
Петро Дужий

Завжди український народ з особливою шаною ставився до своїх воїнів-захисників. Про них складалися легенди, пісні. Зображення козака Мамая висіло поряд з образами майже в кожній селянській хаті. Малювали “козаків-Мамаїв” на полотнах і на стінах хат, на дверях і віконницях, на кахлях і скринях. Козак для українців уособлював народну силу духу, незламність волі в боротьбі з поневолювачами. Зображення козака на народних картинах в час, коли запорозького війська вже не існувало, сприймалося як своєрідний пам’ятник героїчному минулому українського народу.

Змінювалися часи, епохи в історії України. Визвольні змагання 1917–1920 років, окупація радянською армією Західної України, Друга світова війна призвели до багатотисячних хвиль еміграції українців.

Живучи на різних континентах, далеко від Батьківщини українська діаспора свято берегла національні традиції. Протягом 1950–70-х рр. в Мюнхені, Клівленді, Лондоні в друкарнях виготовлялися листівки на найбільші національні та релігійні свята, передусім, – Різдво та Великдень.

На виставці представлено листівки з фонду Скоропадських, які поширювалися в колах українських емігрантів, зокрема серед членів гетьманської організації. Серед зображених персонажів святкових листівок – козаки, воїни УПА – захисники України, які є прикладом мужності і героїзму, що, водночас, з огляду на присвячення листівки, також підкреслено набували сакрального змісту, адже “Ніхто не має більшої любові, як хто душу свою поклав би за друзів своїх”, свою Україну.

Вояки Українськоі повстанськоі армії святкували 14 жовтня День Зброї. Згодом, після розгрому УПА, свято Покрови стало одиним з головних “табірних свят” в сталінському ГУЛАГі. Більшість повстанців, які відбували покарання в радянських концтаборах святкували три свята – Різдво, Покрову та Великдень. Таким чином, Покрова стала не лише свято українського воїнства, а й символом незламності його духу.

Виставку підготувала
начальник відділу забезпечення
збереженості документів
Тетяна Соломко


Документи

Головна сторінка         Про архів         Довідковий апарат         Часті питання         Контактна інформація

Copyright © 2021 - ЦДІАК України
Всі права застережені