_

 Центральний державний історичний архів України, м.Київ
(ЦДІАК України)

Адреса: 03110, м. Київ-110,
вул. Солом'янська, 24
Тел./факс: (044) 275-30-02
E-mail: [email protected]


“Христос воскресє! Воістину воскресє!”

Християни України у цю неділю святкуватимуть своє головне свято – день Воскресіння Христового, якому передує день спогадів про поховання Христа і останній день перед Великоднем – Страсна або Велика субота.

У всіх християнських храмах цього дня служба і Богослужіння починається з самого ранку і триває весь день, поступово переходячи в урочисту Великодню заутреню. «Ця субота є благословенна, у ній Христос, заснувши, воскресне триденний», – співається у кондаку дня.

Займаючи місце посередині між Хрестом та Воскресінням, Велика Субота є унікальним днем церковного року, коли плач перетворюється на радість. Саме в цей день виконується канон Великої Суботи з найкрасивішими ірмосами «Волною морською», написаними, на думку багатьох дослідників, єдиною в історії жінкою-гімнографом інокинею Касією.

Після Великої Суботи починається день Воскресіння Христового.

Ірмос 1-ї пісні канону Великої суботи:

“Волною морскою
Скрывшаго древле
Гонителя, мучителя
Под землею скрыша спасенных отроцы.
Но мы, яко отроковицы, Господеви поем:
“Славно бо прославися!”

Слухати на YouTube

Стихира

“Воскресение Твое, Христе Спасе,
Ангели поют на небесех,
и нас на земли сподоби
чистым сердцем Тебе славити!”


Слухати на YouTubeКанон (грец. κανών — Правило, або норма), у православному богослужінні – жанр церковної гімнографії: складний багатострофний твір, присвячений прославлянню якого-небудь свята чи святого. Входить до складу богослужінь утрені, повечір'я, полуношниці і деяких інших. Повний канон складається з 9 частин («пісень»). Кожна з пісень канону бере за основу відповідну біблійну пісню. Всі 9 пісень канону використовуються у богослужінні тільки у Великому каноні св. Андрія Критського. В інших випадках число пісень обмежується 2, 3, 4 або 8 піснями. Пісня канону складається з ірмосу (першої строфи, «зачину») і 4-6 тропарів.

І́рмос (грец. εἱρμός – зв'язок, ланка, пісня) — у візантійських гімнах строфа, яка з'єднує біблейську піснь з християнськими гімнами іншого віршування, встановлюючи для них метрику наспіву на біблейську тематику. У VII ст. після появи канону, ірмосом називали перший тропар кожної пісні канону. Ірмологійний спів, монодія – традиційний християнський духовний спів в Україні.

Стихира (грец. στιχηρά – вірш) – короткий літургійний піснеспів, прив’язаний до стиха псалма. Зазвичай їх розрізняють за назвою псалмів, з якими вони пов’язані (на “Господи воззвах”, на “Воскресеніє Твоє, Христе Спасе»”), чи за місцем їх читання на богослужінні. Стихири на всі свята року, довеликодні та післявеликодні тижні склали книгу Стихирарь. Існували Стихирарі, які містили лише тексти, і такі, що були з нотами (для церковного хору).
Головна сторінка         Про архiв         Довідковий апарат         Часті питання         Контактна інформація

Copyright © 2018 - ЦДІАК України
Всі права застережені