_

 Центральний державний історичний архів України, м.Київ
(ЦДІАК України)

Адреса: 03110, м. Київ-110,
вул. Солом'янська, 24
Тел./факс: (044) 275-30-02
E-mail: mail.cdiak@arch.gov.ua


До 1030-річчя хрещення Київської Русі-України

ЦДІАК України, ф. 725, оп. 1, спр. 135, арк. 2.

ЦДІАК України, ф. 1219, оп. 4, спр. 1848, арк. 16.

День хрещення Київської Русі-України – державна пам’ятна дата, що відзначається щорічно 28 липня — у день пам'яті святого рівноапостольного князя Володимира, відповідно до Указу Президента України Віктора Ющенка від 25 липня 2008 року № 668/2008.

Прийняття християнства 988 року на берегах Дніпра біля стін Києва київським князем Володимиром стало ключовою подією в історії Русі, історичну значимість якої для всього слов'янського світу годі переоцінити й у наші дні. Саме тут, у момент першого Хрещення нашого народу князем Володимиром, народилася східнослов'янська православна цивілізація. І саме Київ став містом-основоположником історичної, культурної, моральної й духовної епохи в житті всіх слов'янських народів, центром християнства, центром духовного збагачення.

Прийняття християнства стало переворотом у житті східного слов’янства, що позначився на його соціально-політичному й культурному розвитку, стало важливим кроком наших предків на шляху до європейської цивілізації. Тисячолітня історія християнства в Україні засвідчує життєвість основних засад християнського світорозуміння й моралі.

Перше широке народне святкування Дня Хрещення Русі відбулося у 1888 році. Ідея про святкування 900-річчя Хрещення киян належала київським православним городянам, які звернулися з цією ідеєю до митрополита Київського і Галицького Платона. Саме митрополит Київський і Галицький у 1886 році представив Святішому Синоду свій проект святкування.

17 лютого 1888 року вийшла Постанова Святішого Синоду про святкування 900-річчя Хрещення Русі. Головним днем заходів оголошувалося 15 липня (28 липня за новим стилем) – день церковної пам’яті рівноапостольного князя Володимира, Хрестителя Русі. Постанова утверджувала обов’язковий церковний порядок святкування, визнаючи неодмінними спеціальні заходи не тільки 15 липня, а й протягом усього тижня. При цьому святкувати Хрещення визначалося не тільки в Києві, а й по всій Русі.

Ювілейні урочистості тривали цілий тиждень – від 11 по 18 липня. Святкування ювілею розпочалося 11 липня, в день пам`яті або кончини святої рівноапостольної княгині Ольги. На цей день призначено було урочисте служіння в Десятинній церкві, біля гробниці св. Ольги – Літургія і після Літургії панахида за всіма київськими князями і княгинями, які сприяли поширенню та утвердження християнства. З цим торжеством співпало інше – відкриття та освячення пам`ятника Богдану Хмельницькому. Протягом всього тижня проходили служіння, панахиди, хресні ходи. 15 липня відбулися парад військ, прийоми депутацій, офіційні візити.

До святкової дати презентуємо документи з фонду 442, Канцелярія київського, подільського і волинського генерал-губернатора, які висвітлюють урочисті церемонії 1888 року. Цікавим, на наш погляд, є донесення київського губернатора Л. П. Томари до міністра внутрішніх справ Д. А. Толстого. Публікацію проілюстровано зображеннями київських історичних місць, пов'язаних з проведення урочистостей.

Документи

Головна сторінка         Про архiв         Довідковий апарат         Часті питання         Контактна інформація

Copyright © 2018 - ЦДІАК України
Всі права застережені