_

 Центральний державний історичний архів України, м.Київ
(ЦДІАК України)

Тел./факс: (044) 275-30-02
E-mail: [email protected]

"…Роби людям добро, щоб люди жили, як квіти цвіли"

Марія Оксентіївна Примаченко народилася 30 грудня 1908 року (за новим стилем 12 січня 1909 року) у присілку Болотня Радомишльського повіту Київської губернії.

Про її життя зберіглося не так багато документальних свідчень, а спогади сучасників інколи бувають суперечливими.

За результатами пошукової роботи, проведеної працівниками архіву до 110-річчя від дня народження відомої української народної художниці, виявлено ряд архівних документів, що дозволяють дещо уточнити відомі факти та відкривають можливість для проведення нових досліджень.

У метричній книзі церкви Різдва Богородиці містечка Іванків Радомишльського повіту Київської губернії, до якої був приписаний присілок Болотня, за 1908 рік виявлено запис про народження 30 грудня у селянина Оксентія Григоровича Примаченка та його дружини Єфросинії Василівни дочки Марії, яку охрестили 31 грудня цього ж року.

Окрім того, у метричній книзі цієї самої церкви за 1902 рік знайдено запис про народження старшого брата Марії – Петра, який народився 5 жовтня.

В обох записах прізвище новонароджених дітей зазначено як Примаченко, що зайвий раз підтверджує підпис самої художниці на її картинах.

Але найбільш цікавим виявився пошук відомостей про її односельця Василя Маринчука, з яким вона перед війною познайомилася у Києві та який став батьком її єдиного сина Федора. Одружитися Марія з Василем не встигли – Василя призвали до лав Радянської армії. Син Федір народився у 1941 році, і вона відправила про це звістку своєму коханому. Василь ще встиг відповісти їй листом і невдовзі загинув. До кінця свого життя Марія Оксентіївна більше нічого не дізналася про Василя, але заміж так і не вийшла.

Архівісти ЦДІАК України за відкритими інтернет-джерелами віднайшли інформацію, що старший сержант Василь Федорович Маринчук був призваний до лав Радянської армії у 1941 році Іванківським райвійськоматом, а загинув 24 листопада 1942 року під час боїв на Карельському фронті та був похований на кладовищі у Калевальському районі.

У джерелах було зазначено дату та місце народження Василя Маринчука – 1914 рік, м. Іванків Іванківського району Київської області.

Однак у метричних книгах церкви Різдва Богородиці містечка Іванків ані за 1914 рік, ані за роки з 1902 по 1916 запису про народження Василя Федоровича Маринчука не виявлено.

Водночас архівістами знайдено запис про народження Василя Федоровича Мараченко, який народився 20 лютого 1914 року та був охрещений 22 лютого. Його батьками були селяни містечка Іванкова Федір Микитович та Агафія Антонівна Мараченки.

Вірогідно, це і є єдині збережені документальні відомості про кохання, яке Марія Примаченко пронесла крізь все своє життя.


Головна сторінка         Про архiв         Довідковий апарат         Часті питання         Контактна інформація

Copyright © 2019 - ЦДІАК України
Всі права застережені