_

 Центральний державний історичний архів України, м.Київ
(ЦДІАК України)

Адреса: 03110, м. Київ-110,
вул. Солом'янська, 24
Тел./факс: (044) 275-30-02
E-mail: [email protected]


Києво-Печерська лавра та її вотчини
на картах і планах з фондів ЦДІАК України

Центральний державний історичний архів України, м. Київ представляє виставку «Києво-Печерська лавра та її вотчини на картах і планах з фондів ЦДІАК України».

У фондах ЦДІАК України зберігається унікальна колекція карт і планів найвідомішої української православної святині – Києво-Печерської лаври. Тому ми пропонуємо підбірку зображень Лаври та її колишніх вотчин, більшість з яких невідома не тільки широкому загалу, але науковцям і краєзнавцям.

Хронологічно виставку відкриває межова карта Бориспільського ключа з судової справи за 1629–1669 рр. воєводи Якуба Собеського та його дружини Теофіли Даниловичівни з Києво-Печерським монастирем за маєтності Бориспільського ключа; містить автографи урядовців Київського воєводства: каштеляна Олександра Пясочинського, підкоморія Юрія Немирича, Федора Проскури-Сушанського та секретаря [Ліплинського].

На виставці представлено також межові плани маєтностей Лаври з монастирями та адміністративно-територіальними одиницями Гетьманщини (сотнями і полками). На плані розмежування земельних угідь та риболовних озер Києво-Печерської лаври та Києво-Межигірського монастиря між річками Дніпро і Десна 1735 р. зображено місцевість та села, які зараз затоплені Київським водосховищем; є план прикордонного лаврського села Романівка Київської сотні і полку 1738 р. (нині увійшло до складу м. Ірпінь Київської області).

Земельні володіння Лаври представлені планом маєтностей у с. Лосинівка Ніжинської ІІ сотні Ніжинського полку за 1717 р. (нині це селище міського типу Ніжинського району Чернігівської області) та планом земельних володінь Лаври у містечку Кропивна Переяславського полку за 1764 р. (нині с. Кропивна Золотоніського району Черкаської області).

Володіння приписних монастирів Лаври представлені картами володінь приписного Омбиського монастиря за 1754 р. (нині с. Омбиш Борзнянського району Чернігівської області, на території розміщений господарський двір колишнього колгоспу) та маєтностей приписного Дятловицького монастиря за 1769 р. (нині с. Дятловичі, поблизу м-ка Лунінець, Республіка Білорусь), місцевість спланована, і дотепер залишається невідомим місце розміщення монастиря.

Завершує он-лайн огляд карти Києва і околиць, Печерська, а також друкований план Києво-Печерської лаври з Ближніми та Дальніми печерами (з колекції товариства Нестора-літописця)

Дана підбірка наочно демонструє, які цінні скарби зберігаються в ЦДІАК України, на вивченні яких і ґрунтуються нові наукові дослідження. Виявлені матеріали є дуже важливими для вивчення лаврського землеволодіння, мікротопоніміки тощо.

* * *

На виставці представлено документи з фондів ЦДІАК України: ф. 128, Києво-Печерська Свято-Успенська лавра, ф. 153, Омбиський Введенський чоловічий монастир, ф. 222, Колекція документів, зібраних Історичним товариством Нестора-літописця, ф. 1434, Київська інженерна команда.

Головний спеціаліст
відділу довідкового апарату та обліку документів
Олексій Кузьмук


Документи



Головна сторінка         Про архів         Довідковий апарат         Часті питання         Контактна інформація

Copyright © 2023 - ЦДІАК України
Всі права застережені