_

 Центральний державний історичний архів України, м.Київ
(ЦДІАК України)

Тел./факс: (044) 275-30-02
E-mail: [email protected]


До 170-річчя від дня народження Федора Кіндратовича Вовка (1847–1918),
українського етнографа, антрополога, археолога

Федір Кіндратович Вовк (у офіційних документах Федір Кіндратович Волков, в листуванні підписувався – Хведір Вовк) народився 17 (05) березня 1847 року у селі Крячківка на Полтавщині в козацький родині. Після завершення навчання у Ніжинському ліцеї вступив до Новоросійського університету в Одесі, пізніше продовжив навчання на природничому факультеті Київського університету Св. Володимира. До 1874 р. служив чиновником Київської контрольної палати. Брав активну участь в українському національному русі, як член київської «Громади».

Справою життя Ф. К. Вовка були дослідження з етнографії та археології, які він почав здійснювати ще у студентські роки. У 1874 р. брав участь у проведенні ІІІ Археологічного з’їзду в м. Києві, пізніше під керівництвом В. Б. Антоновича працював в археологічних експедиціях на Київщині та Волині.

Через загрозу арешту та заслання у Вятську губернію у 1879 р. на тривалий час був змушений виїхати за кордон. Проживав у Румунії, Швейцарії, Франції, де продовжував займатися науковою діяльністю. Перебуваючи в Парижі, навчався в Антропологічній школі у Сорбонні і став членом Паризького антропологічного товариства. У своїх працях з етнографії та археології популяризував на Заході українські народні звичаї та досягнення археології в українських землях. Здобув визнання у європейських наукових колах – у 1901 р. був нагороджений великою медаллю П. Брока і премією Годара, а у 1905 р. у Сорбонні здобув ступінь доктора природничих наук.

У 1905 р., після оголошення царської амністії, отримав можливість повернутися з-за кордону. Став доцентом кафедри географії Петербурзького університету та головою Російського антропологічного товариства, брав участь у археологічних розкопках у Мізині. У першій українознавчій енциклопедії "Украинский народ в его прошлом и настоящем", що вийшла друком у 1916 р., було розміщено дві його праці: "Етнографічні особливості українського народу" та "Антропологічні особливості українського народу".

Після Лютневої революції збирався переїхати на батьківщину, однак дорогою у 1918 р. захворів та помер у м. Жлобин.

У ЦДІАК України збереглися окремі документи, присвячені життю та діяльності вченого. Частина цих документів представлена на виставці – це метричні записи про вступ у перший шлюб Ф. К. Волкова, про народження його старшого сина Володимира, списки осіб, які брали участь та читали реферати на засіданні ІІІ Археологічного з’їзду у Києві, відомості про Ф. К. Волкова зі списку осіб, які підлягають розшуку, листи Ф. К. Вовка до М. С. Грушевського, М. Ф. Сумцова.

Виставку підготував заступник начальника
відділу використання інформації документів
Я. М. Бульбонюк


Документи

Головна сторінка         Про архів         Довідковий апарат         Часті питання         Контактна інформація

Copyright © 2017 - ЦДІАК України
Всі права застережені