_

 Центральний державний історичний архів України, м.Київ
(ЦДІАК України)

Тел./факс: (044) 275-30-02
E-mail: mail.cdiak@arch.gov.ua


Подвижник української справи:
175-років від дня народження Олександра Русова

Олександр Олександрович Русов народився 7 (19) лютого 1847 р. у Києві у сім’ї лікаря Київського військового шпиталю Олександра Захаровича Русова та його дружини Олени Антонівни (в дівоцтві – фон-Фогель). Навчався у 2-й Київській гімназії та на історико-філологічному факультеті Київського університету св. Володимира.

Протягом 1868–1874 рр. Олександр Русов займався педагогічною діяльністю – був вчителем латинської та грецької мови у Златопільській класичній прогімназії, Києво-Подільській прогімназії, Києво-Подільському відділенні Фундуклеївської жіночої гімназії та у 1-й Київській гімназії.

У 1870 р. на запрошення свого гімназійного вчителя та університетського викладача Михайла Драгоманова він вступив до Київської Старої громади та незабаром став одним з її керівників. У Громаді на той час згуртувався інтелектуальна еліта українства: Михайло Драгоманов, Микола Лисенко, Володимир Антонович, Павло Житецький, Михайло Старицький, Павло Чубинський, Іван Нечуй-Левицький, Федір Вовк, Яків Шульгин, Олександр Кістяківський, Володимир Науменко та інші. Спілкування з ними сприяло формуванню суспільно-політичних та наукових поглядів Олександра Русова.

Також Олександр Русов був серед засновників та керівників Південно-Західного відділу Російського географічного товариства, який на період своєї діяльності у 1873–1876 рр. став осередком української науки.

У 1874 р. він одружився з Софією Федорівною Ліндфорс. Наступного року подружжя Русових виїхало до Праги, де упродовж 1875–1876 рр. за дорученням Київської громади Олександр Русов видав друком повне зібрання творів Тараса Шевченка у 2-х томах. До першого тому входили дозволені російською цензурою вірші, а другий том складався з нецензурованих творів та призначався, здебільшого, для поширення за кордоном.

Після повернення на батьківщину Олександр Русов працював, переважно, у галузі статистики – займався статистичними дослідженнями у Чернігівській, Херсонській, Полтавській губерніях, у Харкові та Петербурзі. З 1908 р. і до кінця свого життя він працював позаштатним викладачем статистики у Київському комерційному інституті, з 1909 р. поєднуючи викладацькі обов’язки з редагуванням журналу “Известия Киевского коммерческого института”. Олександр Русов, будучи схильним до поміркованої опозиційної діяльності і відкидаючи терористичні методи революційної боротьби, включно з політичними вбивствами, у 1908 р. став одним з засновників Товариства українських поступовців – надпартійної громадської організації, яка очолювала український поміркований політичний рух.

Під час Першої світової війни Олександр Русов разом з Київським комерційним інститутом був евакуйований у місто Саратов, де і помер 7 (20) жовтня 1915 р. Його було поховано 15 (28) жовтня 1915 р. у Києві на Байковому кладовищі.

На виставці представлені документи ЦДІАК України, що висвітлюють деякі факти біографії Олександра Русова: документи Київського губернського жандармського управління (ГЖУ), Київського охоронного відділення та Одеської судової палати про переслідування його через спроби популяризувати літературу та наукові знання українською мовою, листи Олександра Русова до Михайла Грушевського та Миколи Сумцова, а також запис про його смерть, зроблений у метричній книзі Володимирського собору.

Виставку підготував
завідувач сектору звернень громадян
відділу використання інформації документів
Ярослав Бульбонюк


Документи

Головна сторінка         Про архів         Довідковий апарат         Часті питання         Контактна інформація

Copyright © 2021 - ЦДІАК України
Всі права застережені