До 190-річчя заснування Київського університету.
Вид на Київський університет св. Володимира.
Репродукція.
Центральний державний аудіовізуальний
та електронний архів, од. обл. 2-129478
ЦДІАК України представляє документальну виставку, присвячену 190-річчю заснування Київського університету (Київський національний університет ім. Тараса Шевченка), який став центром наукового, освітнього, суспільно-політичного життя Києва та всієї України, студентами і викладачами якого були багато видатних українських діячів.
Заснування Київського університету відбулося відповідно до указу від 8 листопада 1833 року на базі Волинського (Кременецького) ліцею. Окрім освітньої діяльності, заклад мав стати осередком імперської політики з русифікації населення Правобережної України – Київської, Волинської, Подільської губерній.
Урочисте відкриття університету відбулося 15 липня 1834 р. у день рівноапостольного князя Володимира. В перший навчальний рік (1834/1835 н.р.) діяв тільки філософський факультет з двома відділеннями: історико-філологічним та фізико-математичним. Першими студентами університету стали 62 юнаки, які розпочали свої заняття 28 серпня 1834 р.
Першим ректором університету був призначений професор ботаніки, історик, фольклорист, видатний вчений-енциклопедист Михайло Максимович, який здобув визнання завдяки праці «Малоросійські пісні». Київський університет перебував у підпорядкуванні попечителя Київського навчального округу, водночас ректор був заступником попечителя. Рада університету вирішувала всі питання, пов'язані з організацією загальної освіти в окрузі.
Під керівництвом талановитого архітектора Вікентія Беретті впродовж 1838-1842 років було зведено величний університетський корпус у стилі класицизму з червоними стінами й чорними основами і капітелями колон.
На виставці представлені документи з фондів ЦДІАК України про заснування університету, урочисте відкриття, призначення ректора і викладачів, спорудження будівлі університету. Зокрема експонуються листи про призначення і формулярний список Михайла Максимовича, його унікальна світлина.
Станом на 1841 році у Київському університеті були такі факультети: а) історико-філологічний, б) фізико-математичний, в) юридичний, г) медичний.
Архівні документи відображають розвиток структури університету, формування нових факультетів, визначення напрямків діяльності окремих кафедр, затвердження їхнього штатного складу й навчальних предметів. Зокрема до структури університету належали різноманітні навчальні лабораторії, обсерваторія, зоологічний кабінет, ботанічний сад, бібліотека, мінц-кабінет. Від Археографічної комісії, утвореної 19 листопада 1843 р, як Тимчасова комісія для розгляду давніх актів в архівах Київської, Подільської і Волинській губерній при генерал-губернаторові, і яка безпосередньо підпорядковувалася адміністрації Київського університету, веде свою історію Центральний державний історичний архів України, м. Київ. До кінця Другої світової війни архів розташовувався в будівлі червоного корпусу університету.
У середині XIX ст. Київський університет став провідним осередком науки та зародків громадсько-політичної думки в Україні. Це створювало ґрунт для поширення поглядів несумісних з колонізаторською політикою царизму – викладачі і студенти університету часто ставали активними учасниками нелегальних груп і організацій.
Приміром, наприкінці 1845 р. виникло Кирило-Мефодіївське товариство – “Слов’янське товариство св. Кирила і Мефодія” – для вивчення історії, культури і мови українського народу. Київські студенти, як і молоді люди в інших куточках Європи, шукали можливості звільнення народу від національного гніту, сподіваючись, що це дасть можливість забезпечити право на гідне життя. В Київському університеті викладали і навчалися учасники Кирило-Мефодіївського братства - Микола Костомаров, Василь Білозерський, Георгій Андрузький. У 1845-1847 рр. в Археографічній комісії при університеті працював Тарас Шевченко.
Вже у березні 1847 р. Кирило-Мефодіївське братство було викрите, а його учасники зазнали переслідувань. На виставці представлені документи про переслідування, як членів товариства Миколи Костомарова, Георгія Андрузького, Миколи Гулака, Івана Посяди, так і Пантелеймона Куліша й Тараса Шевченка, які його членами не були, а були засуджені за літературну діяльність. Також розміщено документи про вилучення з бібліотек заборонених творів Костомарова, Куліша, Шевченка.
У 1850-1880-х Київський університет залучався до реалізації імперської політики, що мала на меті знищення національної ідентичності українців. Згадаємо про заборони української мови запроваджені сумнозвісними Валуєвським циркуляром (1863) і Емським указом (1876). Це викликало спротив, який очолювала національно свідома інтелігенція. У представлених документах відображено розгортання національного руху від «хлопоманів», громадівців до формулювання політичних завдань Михайлом Драгомановим та Михайлом Грушевським.
Діяльність Київської громади, багато з членів якої були викладачами і студентами Київського університету, зробила свій внесок в громадсько-культурний розвиток України на зламі століть. Зокрема, в презентованих документах згадано про підготовку і проведення у 1899 р. ХІ Археологічного з’їзду в Києві, головою підготовчого комітету якого був історик, викладач університету Володимир Антонович. Однак активна українська молодь того часу не обмежувалася науково-культурним рухом, працюючи над створенням перших політичних партій, підтримуючи контакти із українським рухом на західноукраїнських землях у складі Австро-Угорщини. Свідчення чого знаходимо в архівних документах.
До виставки включені документи з фамільного фонду родини Грушевських. Михайло Грушевський є одним з найвідоміших випускників Київського університету. В колекції добре збереглися документи про його студентське життя – заява про зарахування на навчання, студентський квиток, диплом про закінчення університету та ін. А також рукописи видатного вченого - чернетки, тексти статей, видавничі гранки із власноручною коректурою Михайла Грушевського. Томи його легендарної праці «Історія України-Руси», якою, на думку істориків, вчений обґрунтував існування української нації.
Виставка підготовлена
за участі Кафедри архівознавства та спеціальних
галузей історичної науки Історичного факультету
Київського університету імені Тараса Шевченка
Заснування Університету св. Володимира. Перший ректор.
Повідомлення міністра народної освіти С. Уварова попечителю Київського навчального округу
Є. фон Брадке про заснування в Києві університету. 1 листопада 1833 р.
ЦДІАК України, ф. 707, оп. 1, спр. 592, арк. 165-165зв. Оригінал.
Указ про відкриття в Києві університету. 8 листопада 1833 р.
ЦДІАК України, ф. 707, оп. 1, спр. 592, арк. 175-175зв. Копія.
Проєкт головного фасаду будівлі Київського університету св. Володимира. [1833 р.].
ЦДІАК України, ф. 707, оп. 1, спр. 589, арк. 17.
План другого поверху будівлі Київського університету св. Володимира. [1833 р.].
ЦДІАК України, ф. 707, оп. 1, спр. 589, арк. 18.
Оголошення про урочисте відкриття університету Св. Володимира. 1834 р.
ЦДІАК України, ф. 707, оп. 1, спр. 592, арк. 220-220зв. Копія.
Порядок урочистого відкриття Університету Св. Володимира 15 липня 1834 р.
ЦДІАК України, ф. 707, оп. 1, спр. 592, арк. 234-235.
Лист професора ботаніки Московського університету М.О. Максимовича
до попечителя Київського навчального округу Є.Ф. фон Брадке щодо бажання
якнайшвидше прибути в Київ для виконання обов’язків ординарного професора
Київського університету св. Володимира. 28 квітня 1834 р.
ЦДІАК України, ф. 707,оп. 1, спр. 610, арк. 8-9.
Повідомлення управляючого департаментом при Міністерстві народної освіти
князя П.О. Ширінського-Шахматова попечителю Київського навчального округу
Є.Ф. фон Брадке щодо призначення ординарного професора Київського університету
св. Володимира М.О. Максимовича на посаду ректора цього університету. 18 жовтня 1834 р.
ЦДІАК України, ф. 707,оп. 1, спр. 631, арк. 2.
Фотопортрет першого ректора Київського університету св. Володимира М.О. Максимовича. [1850 р.]
ЦДІАК України, ф. 263,оп. 1, спр. 38, арк. 1.
Формулярний список професора Київського університету св. Володимира М.О. Максимовича. 1840 р.
ЦДІАК України, ф. 707,оп. 6, спр. 203а, арк. 155, 155 зв., 167.
Обкладинка збірника статей, присвячених століттю «Малоросійских песен» М.О. Максимовича. Київ, 1927 р.
ЦДІАК України, ф. 1235,оп. 1, спр. 920, арк. 1.
Структура університету
Постанова про розподіл навчальних предметів за факультетами університету св. Володимира. 1834 р.
ЦДІАК України, ф. 707, оп. 1, спр. 592, арк. 222-222 зв.
Повідомлення міністра народної освіти С. Уварова попечителю Київського навчального округу Є. Брадке
про визначення кафедр юридичного факультету Київського університету. 19 серпня 1834 р.
ЦДІАК України, ф. 707, оп. 1, спр. 613, арк. 10-11.
Подання правління Київського університету попечителю Київського навчального округа Є. Брадке про відшкодування коштів професору Г. Бессеру на утримання зоологічного музею при університеті. 15 лютого 1836 р.
ЦДІАК України, ф. 707, оп. 87, спр. 41, арк. 9.
Повідомлення Ради Київського університету попечителю Київського навчального округа Є. Брадке про відкриття художньої школи при університеті. 24 вересня 1838 р.
ЦДІАК України, ф. 707, оп. 4, спр. 403, арк. 3.
Подання професора Г. Бессера університету попечителю Київського навчального округа Є. Брадке про відшкодування
коштів на утримання Ботанічного саду при університеті. 3 листопада 1838 р.
ЦДІАК України, ф. 707, оп. 87, спр. 41, арк. 72–73 зв.
Повідомлення будівельного комітету київському військовому, подільському і волинському генерал-губернатору
Д. Бибікову про початок будівництва астрономічної обсерваторії при Київському університеті. 22 червня 1840 р.
ЦДІАК України, ф. 442, оп. 66, спр. 559, ч. 1, арк. 223.
Повідомлення міністра народної освіти С. Уварова попечителю Київського навчального округу С. Давидову
про призначення доктора медицини Караваєва В. О. на посаду екстраординарного професора хірургії
Київського університету. 7 грудня 1840 р.
ЦДІАК України, ф. 707, оп. 6, спр. 297, арк. 1–2.
Повідомлення міністра народної освіти П.О. Ширинського-Шахматова генерал-губернатору Д. Бибікову
про перейменуванню двох відділень філософського факультету Київського університету на факультети:
історико-філософський та фізико-математичний. 17 лютого 1850 р.
ЦДІАК України, ф. 707, оп. 16, спр. 138, арк. 1-1зв.
Комісії і товариства
Повідомлення міністра внутрішніх справ Л.О Перовського генерал-губернатору Д.Г. Бібикову про дозвіл
на створення Тимчасової комісії для розгляду давніх актів (Київської археографічної комісії).
ЦДІАК України, ф. 442, оп. 152, спр. 232в, ч. 1, арк. 3-3зв. Оригінал.
Повідомлення міністра народної освіти С. Уварова попечителю Київського навчального округа С. Давидову
про затвердження чотирьох дійсних членів Київської археографічної комісії. 5 січня 1844 р.
ЦДІАК України, ф. 707, оп. 9, спр. 206, арк. 21-21 зв. Оригінал.
Витяг з циркуляру про утворення Київського центрального архіву
для зберігання давніх актів. 2 квітня 1852 р.
ЦДІАК України, ф. 442, оп. 1, спр. 9476, арк. 25зв.-26.
Штат Київського центрального архіву давніх актових книг,
затверджений згідно з указом від 2 квітня 1852 р. 2 квітня 1852 р.
Російський державний історичний архів (м. Санкт-Петербург), ф. 1325, оп. 1, спр. 650, арк. 123-124. Оригінал.
Плани-креслення поверху будівлі університету Св. Володимира, на якому розташовувався архів
(плани виготовлені за власний кошт співробітника архіву О.О. Федотова-Чеховського і були додатком до записки І. М. Каманіна
про Київський центральний архів давніх актів). 1884 р.
Историко-статистические записки об ученых и учебно-вспомогательных учреждениях императорского университета Св. Владимира (1834-1884). – Київ, 1884.
Повідомлення канцелярії попечителя Київського навчального округу ректору Київського університету
О. Матвєєву. про розгляд на засідання ради університету питання заснування товариства для допомоги
малозабезпеченим студентам. 24 вересня 1869 р.
ЦДІАК України, ф. 707, оп. 35, спр. 14, арк. 33-33 зв.
Повідомлення ректора Київського університету О. Матвєєва в канцелярію попечителя Київського
навчального округу про питання, винесені на розгляд ради університету. 6 листопада 1869 р.
ЦДІАК України, ф. 707, оп. 35, спр. 14, арк. 38-39.
Повідомлення попечителі Київського навчального округа П. Антоновича генерал-губернатору
О. Дундукову-Корсакову про клопотання щодо створення Історичного товариства Нестора Літописця у Києві. 13 грудня 1871 р.
ЦДІАК України, ф. 442, оп. 50, спр. 347, арк. 1-1зв.
Статут історичного товариства Нестора Літописця при Київському університеті. 1894 р.
ЦДІАК України, ф. 858, оп. 1, спр. 11, арк. 1а.
Витяг з протоколу засідання ради Товариства Нестора Літописця про збір коштів для заснування
премії ім. В. Антоновича. 9 жовтня 1905 р.
ЦДІАК України, ф. 707, оп. 191, спр. 145, арк. 15.
Список членів Товариства Нестора Літописця. 1 січня 1915 р.
ЦДІАК України, ф. 849, оп. 1, спр. 61 а, арк. 1–8 зв.
Кирило-Мефодіївське товариство і Київський університет
Рапорт попечителя Київського навчального округу генерал-майора О.С. Траскіна київському, подільському
і волинському генерал-губернатору Д.Г. Бібікову про арешт некласного художника Тараса Шевченка, обраного
з-поміж кількох кандидатів на посаду вчителя малювання при Київському університеті св. Володимира. 6 травня 1846 р.
ЦДІАК України, ф. 442,оп. 796, спр. 361, арк. 12-14.
Повідомлення ради Київського університету св. Володимира попечителю Київського навчального округу
щодо призначення старшого вчителя Київської першої чоловічої гімназії, магістра історичних наук
Миколи Костомарова на посаду ад’юнкта Київського університету св. Володимира. 6 червня 1846 р.
ЦДІАК України. ф. 707, оп. 12, спр. 181, арк. 4-5.
Повідомлення міністра народної освіти С. Уварова попечителю Київського навчального округу про
затвердження старшого вчителя Київської першої чоловічої гімназії, магістра історичних наук Миколи Костомарова на посаді ад’юнкта
Київського університету св. Володимира. 1 серпня 1846 р.
ЦДІАК України. ф. 707, оп. 12, спр. 181, арк. 15.
Подання помічника попечителя Казанського навчального округу попечителю Київського навчального
округа О.С. Траскіну про пересилання документів переведених студентів Київського університету св. Володимира Г.Л. Андрузьського і
І.Я.Посяди. 9 червня 1847 р.
ЦДІАК України, ф. 707, оп. 261 (1847), спр. 15, арк. 1-1 зв.
Розпорядження попечителя Київського навчального округу О.С. Траскина про вилучення з бібліотек
училищ округу заборонених творів М. Костомарова, Г. Куліша, Т. Шевченка. 22 вересня 1847 р.
ЦДІАК України, ф. 707, оп. 261, спр. 18, арк. 2.
Повідомлення попечителя Київського навчального округу О.С. Траскіна директорам училищ Волинської
губернії про вилучення за постановою міністра народної освіти С.С. Уварова з бібліотек книг П. Куліша, М. Чернишенка, М. Костомарова.
Відпуск. 22 вересня 1847 р.
ЦДІАК України, ф. 707, оп. 261 (1847), спр.18, арк. 3.
Подання губернатора Саратовської губернії М. Л. Кожевнікова попечителю Київського навчального
округу О.С. Траскіну про направлення формулярного списку М.І. Костомарова для зарахування його на службу після відбуття покарання.
3 вересня 1848 р.
ЦДІАК України, ф. 707, оп. 14, спр. 436, арк. 1-1 зв.
Лист канцелярії начальника Пермської губернії до київського, подільського і волинського генерал-губернатора
про колезького секретаря Миколу Гулака. 5 травня 1850 р.
ЦДІАК України. ф. 442, оп. 801, спр. 215, арк. 1-2.
Повідомлення генерал-ад’ютанта В. А. Долгорукова київському військовому, подільському і волинському
генерал-губернатору І. І. Васильчикову про прохання професора М. І. Костомарова повернути записи, вилучені під час арешту у 1847 р. 30 травня 1860 р.
ЦДІАК України, ф. 442, оп. 810, спр. 174, арк. 1-1 зв.
Речовий доказ – зошит з переписаними поетичними творами Т.Г. Шевченка, вилучений жандармами у
студента Київського університету св. Володимира М.М. Марковського. 1884 р.
ЦДІАК України, ф. 317, оп. 1, спр. 567, арк. 19, 38 зв., 39, 43
"Хлопомани", громади і польський рух
Лист київського, подільського і волинського генерал-губернатора І.І. Васильчикова до попечителя Київського
навчального округу М.І. Пирогова про створення серед студентства Київського університету св. Володимира
товариства «пуристів». 11 листопада 1858 р.
ЦДІАК України, ф. 707,оп. 261(за 1858 р.), спр. 4, арк. 3-5 зв.
Лист начальника Третього відділення власної й.і.в. канцелярії В. Долгорукова до київського,
подільського і волинського генерал-губернатора І.І. Васильчикова щодо відомостей про виконання гімну “Jeszcze Polska nie zginęła”
на концерті, організованому в Київському університеті Св. Володимира. 28 січня 1861 р.
ЦДІАК України, ф. 442, оп. 811, спр. 57, арк. 6-6 зв.
Фотографія студентів, звільнених з ув’язнення, яке вони відбували за співання у київському
римо-католицькому соборі Св. Олександра польських патріотичних гімнів, та офіцерів Чернігівського полку, що були у караулі під час
їхнього арешту. [1862 р.].
ЦДІАК України, ф. 442, оп. 813, спр. 286, арк. 5.
Афіша театральної вистави за п’єсою І. Котляревського «Наталка-Полтавка», влаштованої студентами
університету св. Володимира з метою проведення збірки на потреби бідуючих товаришів. 26 лютого 1864 р.
ЦДІАК України, ф. 442,оп. 814, спр. 17, арк. 6.
Пояснювальна записка з фрагментом партитури до водевілю «Простак» автора музики, студента Київського
університету св. Володимира М.В. Лисенка, який диригував оркестром на виставі, влаштованій на користь
бідним студентам щодо співу студента Давільковського. [Травень 1864 р.].
ЦДІАК України, ф. 442,оп. 814, спр. 17, арк. 7.
Повідомлення слідчій комісії з політичних справ при київському, подільському і волинському
генерал-губернатору про відомості щодо причетності студентів Київського університету св. Володимира,
братів – Фадея та Йосипа Рильських до створення товариства «хлопоманів». 16 вересня 1866 р.
ЦДІАК України, ф. 442,оп. 815, спр. 367, арк. 4-5 зв.
Донесення ректора Київського університету М.Д. Іванішева попечителю Київського навчального округу
Ф.Ф. Вітте про публічний захист дисертації М.П. Драгоманова “Імператор Тиберій” для отримання права
читання лекцій з всесвітньої історії в університеті в званні приват-доцента. 26 серпня 1864 р.
ЦДІАК України, ф. 707, оп. 30, спр. 2, арк. 105-105 зв.
Формулярний список про службу приват-доцента курсу всесвітньої історії Київського університету
М.П. Драгоманова. 2 жовтня 1870 р.
ЦДІАК України, ф. 707, оп. 36, спр. 383, арк. 3-10.
Групова фотографія. У центрі стоїть доцент кафедри російської історії Київського університету
св. Володимира В.Б. Антонович. [1873 р.]
ЦДІАК України, ф. 832,оп. 1, спр. 112, арк. 54-54 зв.
Фотопортрет професора Київського університету св. Володимира В.Б. Антоновича. 1886 р.
ЦДІАК України, ф. 832,оп. 1, спр. 112, арк. 27-27 зв.
Український рух на зламі століть
Повідомлення голови Київського відділення підготовчого комітету з влаштування
ХІ Археологічного з’їзду В. Б. Антоновича попечителеві Київського навчального округу про дискусію щодо
заборони використання української мови на з’їзді. 23 травня 1899 р.
ЦДІАК України, ф. 707, оп. 147, спр. 47, арк. 11, 13. Оригінал.
Повідомлення начальника Київського губернського жандармського управління директорові Департаменту
поліції С. Є. Зволянському про поширення учасниками ХІ Археологічного з’їзду М.Й. Шухевичем і О.М. Колессою
“Програми української національної партії”. 13 жовтня 1899 р.
ЦДІАК України, ф. 274, оп. 1, спр. 536, арк. 120–121 зв. Відпуск.
Стаття В.Б. Антоновича «Об ограничении украинского языка» надрукована в
«Записках украинского научного общества в Киеве». Машинописна копія. 1905 р.
ЦДІАК України, ф. 832,оп. 1, спр. 67, арк. 1-6.
Групова фотографія викладачів та студентів
юридичного факультету Київського університету св. Володимира. [1900 р.].
ЦДІАК України, ф. 2226, оп. 2, спр. 95.
Повідомлення начальника Курського губернських жандармського управління про розповсюдження студентом
Київського університету Гудимою серед службовців Московсько-Києво-Воронізької залізниці марки із
зображенням Івана Франко для збору коштів на подарунок письменнику-поету. 14 серпня 1915 р.
ЦДІАК України, ф. 274, оп. 5, спр. 26, арк. 8.
Витяг з донесення ротмістра Київського охоронного відділення М. Кулябки щодо польського та українського
національних рухів у Київській губернії, де серед діячів українського національного руху згадується
М. Костомаров. 16 лютого 1910 р.
ЦДІАК України, ф. 275, оп. 1, спр. 2198, арк. 9.
Циркуляр департаменту поліції начальникам губернських жандармських управлінь про виявлення в Києві
«мазепинської організації» - «Союз визволення України». 11 березня 1915 р.
ЦДІАК України, ф. 274, оп. 5, спр. 27, арк. 14-15 зв.
Довідка зі справ Київського губернського жандармського управління про колишнього студента Київського
університету Д.І. Дорошенка. 14 серпня 1915 р.
ЦДІАК України, ф. 274, оп. 5, спр. 42, арк. 339.
Київський університет і Михайло Грушевський
Подання М.С. Грушевського ректору Київського університету М.К. Ренненкампфу про зарахування на
історико-філологічний факультет університету. 18 липня 1886 р.
ЦДІАК України, ф. 1235, оп. 1, спр. 24, арк. 10.
Студентський квиток М.С. Грушевського на друге півріччя 1888/1889 академічного року.
ЦДІАК України, ф. 1235, оп. 1, спр. 24, арк. 20.
Диплом про закінчення М.С. Грушевським історико-філологічного факультету Київського університету.
25 вересня 1890 р.
ЦДІАК України, ф.707, оп. 287, спр. 1299а, арк. 34. Копія.
Повідомлення київського губернатора О.П. Веретенникова Київському тимчасовому комітетові у справах
друку про надання М.С. Грушевському свідоцтва на видання у Києві щомісячного журналу українською мовою
«Літературно-науковий вістник». 11 грудня 1906 р.
ЦДІАК України, ф. 295, оп. 1, спр. 20, арк. 1-2.
Рукопис і гранки першого тому «Історії України-Руси» авторства М.С. Грушевського.
ЦДІАК України, ф. 1235, оп. 1, спр. 130, арк. 1, 2 зв.
М.С. Грушевський. Фото з матеріалів Київського ГЖУ. 1914 р.
ЦДІАК України, ф. 274, оп. 5, спр. 42, арк. 444.
Протокол допиту М.С. Грушевського в Київському ГЖУ. 29 листопада 1914 р.
ЦДІАК України, ф. 274, оп. 1, спр. 3320, арк. 150-151 зв.
«Роль професора М.С. Грушевського в мазепинському русі в Галичині і в Малоросії». Із повідомлення
начальника тимчасового жандармського управління військового генерал-губернатора Галичини товаришу
міністра внутрішніх справ. 17 січня 1915 р.
ЦДІАК України, ф. 274, оп. 5, спр. 42, арк. 25 зв.-26.
Додаток до циркуляру департаменту поліції начальникам губернських жандармських управлінь про
виявлення в Києві «мазепинської організації» та про вилучення при обшуку у професора М.С. Грушевського
фотографій діячів Українського руху. 11 жовтня 1915 р.
ЦДІАК України, ф. 274, оп. 5, спр. 27, арк. 14-15, 22.
Лист секретаря історично-філософської секції Наукового товариства імені Т. Г. Шевченка у Львові
Івана Кревецького щодо з’ясування принципів укладання «Словника мови Шевченка». Лист вилучений при обшуку у професора М.С. Грушевського
як речовий доказ його причетності до українського руху. 31 січня 1914 р.
ЦДІАК України, ф. 274, оп. 5, спр. 42, арк. 440, 440 зв.
Лист студента Київського університету св. Володимира М.М. Любинського до професора Львівського
університету М.С. Грушевського про роботу над «Словником мови Шевченка» під керівництвом приват-доцента
В.О. Розова. Лист вилучений при обшуку у професора М.С. Грушевського як речовий доказ його причетності
до Українського руху. 31 січня 1914 р.
ЦДІАК України, ф. 274, оп. 5, спр. 42, арк. 441-442.