_

 Центральний державний історичний архів України, м.Київ
(ЦДІАК України)

Тел./факс: (044) 275-30-02
E-mail: [email protected]До 215-річчя з дня народження Оноре де Бальзака (1799-1850)

“Він - обертається навколо неї.
Вона - дарує йому світ. Це і є любов”

“Справжня любов не терпить сторонніх”

“Ми занадто багато знаємо і занадто мало вміємо
... бо знаємо дуже багато”

“Істинний вчений - це мрійник, а хто ним не є,
той називає себе практиком”

Оноре де Бальзак

Оноре де Бальзак народився у місті Тур 20 травня 1799 р. Дід його був селянином, а батько згодом додав до свого прізвища шляхетну приставку «де». Дитинство було не найкращим – мати влаштувала сина в інтернат, а навчання у Вандомському училищі йому не дуже подобалось: предмети викладались абияк, а дисципліна була суворою. У 1814 р. родина Бальзаків оселилася в Парижі, й Оноре продовжив навчання у приватних школах, відвідував лекції у Сорбонні і проходив практику в адвокатській конторі.

Заглиблення в «прозу» життя посилювалось ускладненням власних матеріальних обставин. 1819 р. батько Бальзака залишив службу без пенсії і Оноре, того самого року отримавши диплом юриста, змушений був заробляти собі на хліб. Так як професія адвоката його не приваблювала він пробував писати – першим його твором була віршована драма «Кромвель».

З 1821 р. Бальзак переїхав у Мансарді, спілкувався з журналістами і створив низку модних тоді «готичних романів», спочатку в співавторстві, а потім самостійно. В них можна побачити набір прийомів і тем, властивих такому типу літератури: руїни замків, таємниці, кістяки та небесно чисте кохання. Ці твори теж не принесли Бальзакові бажаних грошей, але відіграли позитивну роль у становленні письменника. Вже у 1829 р. він написав роман «Останній шуан» – першу помітну свою роботу. Двадцяті роки багато в чому ускладнили життя Бальзака – він застряг у боргах кредиторів, тому змушений був безупинно писати, створюючи роман за романом, працюючи по 16 годин на добу та одержуючи аванси від видавців за ненаписані твори. Крім того, він був світською людиною, завойовував серця жінок, мав славу трохи кумедного «денді».

Згодом письменник використовує «фізіологічний нарис» для створення своїх новел. Саме так виник його всесвітньо відомий твір «Гобсек», що був спочатку «фізіологічним нарисом» про лихваря. Від початку 1830-х рр. Бальзак пише великі прозові твори — романи і повісті («Шагренева шкіра», «Полковник Шабер», «Євгенія Гранде», «Історія величі і падіння Цезаря Білото» та ін.). Ще на ранніх етапах творчості Бальзак виявив схильність писати твори циклами, внаслідок чого виник задум об'єднати всі романи в епопею.

У 1840 р. з'явилась «Людська комедія», а у 1842 р. – «Передмова». До епопеї увійшло майже все створене Бальзаком у 30-х роках та написане після 1842 р. – романи «Втрачені ілюзії», «Кузина Бетта», «Кузен Понс», «Розкоші і злидні куртизанок» та ін. Останній роман Бальзака «Селяни» залишився незавершеним.

Бальзак і Україна

Доля пов’язала Оноре де Бальзака з Україною любониим путами, які окутали його ще у 1832 р. Тоді письменник отримав листа, що надійшов з Одеси з приводу його роману «Тридцятирічна жінка». Авторкою листа була багата польська поміщиця Евеліна Ганська, власниця маєтку поблизу Бердичева. Подальше їхнє листування переросло у дружбу, а згодом у безмежне кохання. Вони зустрічались у різних містах і країнах Європи: у Швейцарії, Відні, Дрездені, Санкт-Петербурзі, а зрештою одружились у Бердичеві. Бальзак двічі відвідував Україну: у вересні 1847 - січні 1848 рр. і протягом останніх місяців 1849 р. до квітня 1850 р. Окрім Верхівні (нині Житомирська область), маєтку Ганської, він кілька разів був у Бердичеві. Україна вразила його своїми полями і родючою землею:

«…Це пустеля, царство хлібів, це мовчазні прерії Купера, — захоплено писав він. — Тут починається український чорнозем, шар чорного і тучного грунту завтовшки футів п'ятдесяти, а іноді навіть і більше ».

Разом з Ганською Бальзак відвідав Київ і так описав його красу і велич:

«…Ось я і побачив цей Північний Рим, це татарське місто з трьомастами церквами, з багатствами Лаври і Святої Софії українських степів. Добре поглянути на це ще разок…» .

У проміжку 1847 - 1850 рр. шість разів відвідав Київ. Він зупинявся у будинку польських магнатів Ганських на Печерську (неподалік теперішньої вулиці Липської), почав писати нарис «Лист про Київ». Бував у Контрактовому будинку на Подолі під час контрактових ярмарків.

Вінчання з Евеліною Ганською відбулося 2 березня 1850 р. в костьолі Святої Варвари у м. Бердичів. На жаль його передчасна смерть 18 серпня 1850 р. у Парижі завадила їхній казковій історії кохання.

У 2011 р. в Бердичеві, навпроти костелу Варвари, було відкрито пам'ятник славетному письменнику. На честь Оноре де Бальзака названо перший український клуб Ротарі, що об'єднує франкомовних киян та іноземців, що мешкають у Києві, засідання якого проводяться французькою мовою.


Виставку підготував
провідний науковий співробітник відділу
використання інформації документів Ю. І. ГлизьДокументи

Головна сторінка         Про архів         Довідковий апарат         Часті питання         Контактна інформація

Copyright © 2016 - ЦДІАК України
Всі права застережені