_

 Центральний державний історичний архів України, м.Київ
(ЦДІАК України)

Адреса: 03110, м. Київ-110,
вул. Солом'янська, 24
Тел./факс: (044) 275-30-02
E-mail: mail.cdiak@arch.gov.ua
325 років від дня народження Якова Андрійовича Марковича

У 1696 р. 17 жовтня народився Яків Андрійович Маркович – український військовий і державний діяч Гетьманщини. Він – один з найосвіченіших людей свого часу. Письменник, перекладач, мемуарист, бібліограф. Володів польською, французькою, латиною та іншими мовами. Вмів грати на лютні та клавікордах.

Окрім іншого, найціннішим твором Якова Марковича є його Діаріуш (Щоденник), із записами політичної, соціально-економічної, суспільної, культурно-побутової історії Гетьманщини за 50 років – 1717–1767 рр.

Закінчив Києво-Могилянську Академію. Був улюбленим спудеєм Феофана Прокоповича, дружні стосунки з яким продовжувались все життя.

Служив у війську Івана Скоропадського. УлюблениЙ племінник гетьманівни Анастасії Скоропадської (Маркович) (1667–1729).

Приятелював з Павлом Полуботком, який згодом став тестем – Яків Андрійович одружився з його донькою Оленою (бл. 1696–1745).

Обіймав вищі урядові посади. Після 1725 р. був генеральним підскарбієм.

Все життя боровся за відновлення гетьманату. Подав булаву Кирилу Розумовському.

У 1748 р. вдруге одружився з овдовілою Марією Яворською, з якою в 1752 р. народили сина Михайла.

Розумівся на медицині, знався у мистецтві, мав чималу бібліотеку, займався комерцією.

Якийсь час проживав у селі Тулиголове. Його сприяннями відкрито поклади порцелянової глини в сусідньому селі Полошки. Мав маєтності під Ромнами і Глуховом. Так село Сваркове стало родовою вотчиною Марковичів.

Письменницький талант передавався поколіннями. «Щоденник» Якова Марковича було вперше видано у 1859 р. за сприяння онука Олександра (1790–1865), що був автором передмови. Друге видання побачило світ у 1893–97 рр. Описані там події й до сьогодні є неоціненним матеріалом для дослідників історії Сіверщини, Сумщини, України.

Справу діда продовжили ще один онук – Яків Михайлович (1776–1804) – автор фундаментальної праці «Записки о Малороссии» та правнук – етнограф-фольклорист Опанас Маркович (1822–1867).

У фондах ЦДІАК України містяться справи, завірені підписом Якова Марковича. Серед іншого – до вашої уваги з фонду Генеральної військової канцелярії документи про адміністративну, господарську, комерційну діяльність та житейські справи родини Маркевичів, а також – фрагмент з рукопису «Діаріуша».

Підготували:
провідний архівіст
відділу довідкового апарату
та обліку документів
Вікторія Ляшенко

провідний археограф
відділу використання
інформації документів,
к.і.н. Леся ІванченкоГоловна сторінка         Про архів         Довідковий апарат         Часті питання         Контактна інформація

Copyright © 2021 - ЦДІАК України
Всі права застережені